Funkcjonariusze Mazurskiej Służby Ratowniczej postanowili wypróbować nowego drona i wykonali przelot urządzenia nad jeziorem Śniardwy. To co zarejestrowali zdumiało tysiące internautów w Polsce, ponieważ udało się zarejestrować niesamowitość mazurskiej przyrody i powoduje naprawdę duże zdumienie.
Zobacz niesamowity materiał filmowy z Mazur Materiał filmowy
Przy użyciu drona, badaliśmy zasięg pokrywy lodowej na Śniardwach i udało nam się zarejestrować niezwykły widok – kilka bielików zaatakowało stado łysek – informuje Mazurska Służba Ratownicza.
Ten materiał w ostatnich dniach podbija Internet. Przelot kontrolny nad Śniardwami (ustalenie jak zachowuje się kra) zaowocował nagraniem polowania bielików na stado łysek. Natura potrafi być piękna, nieprzewidywalna ale też brutalna...
Co wodzimy na filmie? Na jeziorze Śniardwy, częściowo zamarzniętym znajduje się sporej wielkości przerębel, gdzie pływają ptaki – łyski. W pewnym momencie nadciąga kilka bielików, które węsząc łatwą zdobycz, postanawiają zaatakować pływające ptaki. Rozpoczyna się atak drapieżników i może się wydawać, że będziemy świadkami pogromu. Wszak bieliki są o wiele większe od niewielkich łysek. Tymczasem te ptaki nie zamierzają się łatwo poddać. W momencie ataku drapieżników stosują niezwykłą taktykę. Momentalnie zbijają się w dużą gromadę, cały czas pływając w przerębli, utrudniają zadanie bielikom. Kiedy następuje atak, rozpraszają się, zmieniają kierunek pływania, a po nieudanym ataku ponownie zbijają się w duże stado.
Bielik to duży ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych. Dorosłe osobniki mają długość ciała od 70 do 92 cm, a ich rozpiętość skrzydeł wynosi od 200 do 250 cm. Bieliki charakteryzują się masywnym, żółtym dziobem oraz białą głową i szyją, co nadaje im charakterystyczny wygląd.
Bielik zamieszkuje różnorodne siedliska w Europie, Azji i północnej części Ameryki Północnej. Najczęściej można go spotkać w pobliżu zbiorników wodnych, takich jak jeziora, rzeki czy wybrzeża morskie. W Polsce bielik jest chroniony i objęty programami ochrony przyrody, które mają na celu zachowanie populacji tego gatunku.
Bieliki są drapieżnikami, a ich dieta składa się głównie z ryb, ptaków wodnych oraz małych ssaków. Często polują z powietrza, wykorzystując swoje potężne szpony do chwytania zdobyczy. Bieliki są również znane z tego, że nie gardzą padliną.
Łyska to średniej wielkości ptak wodny z rodziny chruścieli (Rallidae). Dorosłe osobniki osiągają długość ciała od 36 do 42 cm, a ich rozpiętość skrzydeł wynosi od 70 do 80 cm. Łyska charakteryzuje się ciemnym, niemal czarnym upierzeniem oraz białym czołem i dziobem, co nadaje jej charakterystyczny wygląd.
Łyska zamieszkuje różnorodne zbiorniki wodne na całym świecie, zarówno słodkowodne jeziora, stawy, rzeki, jak i przybrzeżne obszary morskie. Ptaki te preferują wody stojące lub wolno płynące z bogatą roślinnością. W Europie łyska jest gatunkiem szeroko rozpowszechnionym, a w Polsce można ją spotkać w wielu miejscach, zwłaszcza na północy kraju.
Jest ptakiem stadnym, często gromadzącym się w dużych grupach, zwłaszcza poza okresem lęgowym. Łyski potrafią nurkować, aby zdobyć pokarm z dna zbiorników wodnych, a ich zdolność do pływania i nurkowania jest imponująca.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!