ReklamaA1 - port 69

Ten piękny zabytek na Mazurach obejrzycie podczas spływu Krutynią

BieżąceHistoria24 kwietnia 2024, 9:23Komentarzy: 5
Ten piękny zabytek na Mazurach obejrzycie podczas spływu Krutynią
 fot. mazury24.eu

Spływ kajakami rzeką Krutynią to wspaniała przygoda podczas pobytu na Mazurach. Jednak będziemy nie tylko podziwiali imponujące widoki przyrody. Podczas spływu natkniemy się również na wspaniały zabytek techniki, który warto zwiedzić.

Płynąc kajakami po rzece Krutyni z pewnością dotrzemy do niezwykłego zabytku na Mazurach. To stary młyn wodny, który działa do dziś i znajduje się w miejscowości Zielony Lasek. Wraz z należącą do niego śluzą pochodzi z XIX wieku. Obecnie to elektrownia wodna ale wszystkie urządzenia młyna są sprawne i mogłyby w każdej chwili podjąć pracę.

Właśnie w tym urokliwym miejscu, nad brzegiem rzeki, w 1824 r. zbudowano młyn i tartak wodny. Natomiast istniejący do dziś trzykondygnacyjny budynek z czerwonej cegły z murem pruskim postawiono ok. 1890 r.

Zbytek reprezentuje typowy mazurski styl zabudowy. Młyn to obiekt murowany, trzykondygnacyjny, zbudowany z pruskiego muru. Zabytkowy młyn przetrwał I i II wojnę światową, a nawet uniknął demontażu urządzeń przez armię sowiecką, gdyż mielono w nim mąkę na potrzeby armii.

Warto wiedzieć, że  funkcjonował tu do lat 70-tych ubiegłego wieku, a od 1989 r. znajduje się w nim niewielka elektrownia wodna.

Niestety obiekt nie jest dostępny dla zwiedzających, choć sporadycznie zostaje udostępniany wycieczkom szkolnym. Można jednak próbować rozmawiać z właścicielami i być może wyrażą zgodę na „zerknięcie” do jego wnętrza.

Jak czytamy na blogu szuwary.info, którego autorce udało się zwiedzić młyn od środka: „Młyn Państwa Dulnych już od 3 pokoleń jest w ich rodzinie. W takim stanie jak go widzimy powstał w 1882 roku, wcześniej był drewniany. We młynie mieliło się w sumie na 3 piętrach do 30 ton zboża na dobę. Obecnie we młynie wytwarza się pąd o mocy 40KW (…) wszystkie maszyny są działające i można je ”odpalić” w każdej chwili. Zresztą nadal czuć i widać wszędzie mąkę, a także ziarno przy zsypach do mielenia. Patrząc na omączone przedmioty wydaje się, że dopiero co młynarz wyszedł na przerwę… Cały proces wydaje się być dość skomplikowany patrząc na ilości rur, turbin, maszyn, bębnów i pokręteł. Młyn nad Krutynią ma 3 piętra plus piwnicę wraz z maszynerią napędzającą młyńskie kola i turbiny”.

W sezonie letnim okolice młyna pełne są natomiast gwaru i rozmów przebywających tu kajakarzy. Po trudach przenosin kajaków można nabrać sił w ogródku piwnym przy śluzie i posłuchać szumu Krutyni.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 37

  • 30
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 2
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 2
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 2
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 1
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Odysseya Yachts