ReklamaA1 - Ognisty Ptak Boże Narodzenie

To jest skandal. Zniszczono dawny ewangelicki cmentarz na Mazurach

BieżąceHistoria11 kwietnia 2021, 9:34Komentarzy: 4
To jest skandal. Zniszczono dawny ewangelicki cmentarz na Mazurach
Zniszczony cmentarz ewangelicki  fot. Urszula Pasławska/facebook

O tym fakcie informowało wiele osób z Ełku i okolic. Dawny ewangelicki cmentarz w Nowej Wsi Ełckiej został zniszczony. Sprawa trafiła do prokuratury, a posłanka Urszula Pasławska zapowiada złożenie interwencji poselskiej do odpowiednich resortów.

Proboszcz miejscowej parafii, za zgodą rady parafialnej, wyciął drzewa i karczował korzenie, niszcząc przy tym stare groby. 

- Porozbijane nagrobki, poprzewracane krzyże, ludzkie szczątki w błocie. Tak wygląda dawny cmentarz ewangelicki w Nowej Wsi Ełckiej po "porządkach"....  Sprawy nie odpuszczę, dopóki nekropolia nie zostanie odrestaurowana! Piszę interwencje poselskie do Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Ministerstwo Sprawiedliwości, Głównego Konserwatora Zabytków. Na naszych oczach w XXI w. w sposób barbarzyński zniszczono historię terenu, który do tej pory został tak naprawdę nieodkryty. Skoro tak dużą wagę przywiązujemy do tożsamości, skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy, zachowanie naturalnych miejsc pamięci musi być szczególnie ważne – mówiła poseł Urszula Pasławska, która w piątek pojawiła się na terenie zniszczonego cmentarza.

Zastępca prokuratora rejonowego w Ełku Beata Marchel poinformowała, że prokuratura będzie wyjaśniać wszelkie okoliczności zdewastowania ewangelickiego cmentarza w Nowej Wsi Ełckiej.

To jest skandal. Zniszczono dawny ewangelicki cmentarz na Mazurach

W Nowej Wsi Ełckiej jest tylko jeden cmentarz – parafialny. Jest tam również kwatera, gdzie spoczywają Mazurzy mieszkających tu przed II wojną światową, która przez lata zarosła drzewami.

– Potrzebujemy nowych miejsc pochówku, dlatego postanowiliśmy uporządkować i przygotować pod nowe groby tę część cmentarza – powiedział Polskiej Agencji Prasowej proboszcz parafii z tej miejscowości, ks. Andrzej Bryg i przyznał, że porządkowanie to polegało na wycince drzew i karczowaniu ich korzeni. – Okazało się, że są tam połamane obramowania grobów, które zostały usunięte. Jeśli robotnicy znajdowali płyty, odkładali je na bok, nie były one niszczone. Żadnych ludzkich szczątków nie wykopano – zapewnił proboszcz Bryg.

Dodał, że parafia jako właściciel cmentarza, miała prawo do tych prac, ponieważ grobami Mazurów nikt się nie opiekował.

Proboszcz powiedział, że o pracach na cmentarzu poinformował zarówno gminę, jak i kurię. Dodał, że prace wykonywali społecznie parafianie, którzy mają potrzebne sprzęty, m.in ciężkie maszyny, którymi wyrywano korzenie drzew.

Cmentarz w Nowej Wsi Ełckiej jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków.

– Gdy świadkowie niszczenia cmentarza poinformowali o tym nasz urząd, natychmiast wszczęliśmy kontrolę i poinformowaliśmy organy ścigania – poinformował rzecznik Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Bartłomiej Skrago. Dodał, że zgodnie z przepisami, zabytkiem ma się opiekować jego właściciel, czyli w tym wypadku parafia.

Zarówno prokuratura, jak i konserwator zabytków nakazali parafii wstrzymanie prac na cmentarzu.

Proboszcz Bryg powiedział, że „dziwi go wywołana specjalnie burza”. – Nic nie robimy, poza tym, co do nas należy. Robimy to z szacunkiem i pietyzmem – powiedział proboszcz.

Ewangelicy oraz osoby interesujące się dziedzictwem kulturowym regionu w mediach społecznościowych nie kryją oburzenia sytuacją.

– Mazurów z tych ziem wypędzono, a teraz buldożery grzebią resztki pamięci o nich – napisano w jednej z dyskusji na ten temat.

Na podstawie Polskiej Agencji Prasowej

Zdjęcia: Urszula Pasławska, facebook

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 24

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 3
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 3
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 13
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 4
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - system czarterów