ReklamaA1 - Sylwester Stranda

"To kręgosłup komunikacyjny regionu". Umowa na budowę drogi S16 podpisana

Inwestycje28 maja 2020, 16:12Komentarzy: 4
"To kręgosłup komunikacyjny regionu". Umowa na budowę drogi S16 podpisana
 fot. Radio Olsztyn/Przemysław Getka

"Podpisaliśmy umowę z wykonawcą w ponownym przetargu na projekt i budowę drogi ekspresowej S16 Borki Wielkie - Mrągowo. Zadanie w terminie 36 miesięcy zrealizuje firma PORR S.A. za kwotę 625 887 983,37 zł" - informuje GDDKiA w Olsztynie.

S16 - kolejny etap rozbudowy 

Planowana inwestycja będzie kolejnym etapem rozbudowy drogi ekspresowej S16. Nowy odcinek drogi będzie miał długość około 16 km, w tym ok. 13 km w ciągu S16. Przebiegać będzie w okolicach miejscowości Borki Wielkie, Sorkwity, Nowe Bagienice, Bagienice, Marcinkowo, a następnie ominie Mrągowo od strony południowo-zachodniej. Droga na odcinku S16 będzie miała przekrój dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

Dostęp do drogi ekspresowej będzie możliwy jedynie poprzez węzły drogowe. Przewiduje się również budowę urządzeń ochrony środowiska, w tym trzech przejść dla dużych zwierząt, budowę zabezpieczeń przeciwhałasowych (ekranów akustycznych) oraz wykonanie nasadzeń. 

Droga ekspresowa S16 docelowo połączy Olsztyn z Białymstokiem. Dzisiaj rusza realizacja tej drogi na odcinku Borki Wielkie - Mrągowo. To kolejna umowa na realizację, którą podpisujemy w czasie epidemii. Koronawirus nie zatrzymał i nie zatrzyma polskich budów" - powiedział  minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Przeczytaj również o drodze S16 przez Mazury.

Kręgosłup komunikacyjny regionu 

Szesnastka to główny szlak komunikacyjny Warmii i Mazur w układzie równoleżnikowym. Ma znaczenie międzynarodowe, krajowe i regionalne. Jest to główna regionalna droga ze wschodu na zachód, łącząca najważniejsze ośrodki regionalne (Ełk, Mrągowo, Olsztyn, Iława, Ostróda) z trasami układu południkowego.

W przyszłości S16, wraz z układem dróg S10, S5, S7, S51 i S61 stworzy w północnej Polsce nowy korytarz transportowy na linii wschód - zachód. 

Dalsze działania w budowaniu mazurskiej "ekspresówki"

W fazie przygotowawczej jest następny etap rozbudowy tej drogi, czyli odcinka Mrągowo - Orzysz - Ełk. Dobiega końca opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego oraz raportu o oddziaływaniu na środowisko. Po zakończeniu weryfikacji odbędzie się posiedzenie Zespołu Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (ZOPI). Po zaakceptowaniu opracowań przez ZOPI, odbędzie się posiedzenie Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (KOPI). 

Przed posiedzeniami Zespołu i Komisji odbędzie się Mazurska Debata Drogowa, która jest odpowiedzią na zgłaszane postulaty zorganizowania regionalnej dyskusji dotyczącej budowy drogi ekspresowej S16 Mrągowo-Orzysz-Ełk.

Wspólnie z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim postanowiliśmy zorganizować dialog społeczny poświęcony tej inwestycji. Debata online odbędzie się w połowie czerwca – o szczegółach poinformujemy wkrótce - informuje GDDKiA.

Szybciej, bezpieczniej i bardziej komfortowo 

Budowa nowej drogi skróci czas przejazdu między Olsztynem i Ełkiem oraz zwiększy bezpieczeństwo na drodze. Dzięki budowie obwodnicy z Mrągowa zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy. Realizacja zadania planowana jest na lata 2020-2023. 

Dlaczego unieważniono poprzedni przetarg? 

Przypomnijmy, że poprzednie postępowanie zostało unieważnione na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r.

Prawo zamówień publicznych, ponieważ cena najkorzystniejszej oferty przewyższyła kwotę, którą planowaliśmy przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Cena oferty najkorzystniejszej wyniosła 708 648 065,00 zł, natomiast zamierzaliśmy przeznaczyć na sfinansowanie tego zamówienia kwotę 604 970 252,08 zł. - wskazuje GDDKiA w Olsztynie.

Kalendarium budowy S16

6 maja 2015 r. - uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach 

5 sierpnia 2016 r. - ogłoszenie przetargu na wykonanie koncepcji programowej 

27 stycznia 2017 r. - podpisanie umowy na wykonanie koncepcji programowej 

19 września 2018 r. - ogłoszenie przetargu na projekt i budowę 

10 maja 2019 r.  - unieważnienie przetargu  

21 sierpnia 2019 r. - ogłoszenie ponownego przetargu na projekt i budowę 

31 stycznia 2020 r. - wyrok Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) oddalający odwołanie w sprawie odrzucenia oferty jednego z oferentów  

4 lutego 2020 r. - wybór wykonawcy zadania 

21 maja 2020 r. - postanowienie Sądu Okręgowego w Olsztynie oddalające skargę na wyrok KIO w sprawie odrzucenia oferty jednego z oferentów 

28 maja 2020 r. - podpisanie umowy na projekt i budowę 

2020 - 2023 - planowane lata realizacji.

Na podstawie GDDKiA Olsztyn.

Przeciwko tej inwestycji drogowej na Mazurach protestują ekolodzy oraz część mazurskich samorządów.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 22

  • 10
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 5
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 1
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 1
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 3
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 2
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina