Zimą w całej Polsce odbywa się akcja liczenia nietoperzy. Jak informuje Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej, który od przeszło 20 lat zajmuje się ochroną tych ssaków, ich liczba mocno wzrosła.
W lutym 2023 roku na terenie Parku i jego okolic zinwentaryzowano zimowiska nietoperzy – głównie stare poniemieckie piwnice-ziemianki, a także kilka dawnych schronów militarnych. Ponad 40 takich obiektów zostało dostosowanych do potrzeb zimujących nietoperzy.
W 2022 r. w ramach projektu „Czynna ochrona zagrożonych siedlisk i gatunków na cennych przyrodniczo obszarach Mazur wschodnich” wyremontowanych zostało 36 obiektów. Wśród nich były zarówno zimowiska wcześniej przystosowane przez Park do potrzeb nietoperzy, ale wymagające już kolejnego remontu, jak również nowe, nieremontowane dotąd obiekty. Piwnice zabezpieczono przed przemarzaniem, a na ich stropach zamontowano cegły-dziurawki, z których nietoperze chętnie korzystają w czasie zimowego snu. Choć niektóre osobniki na swoje kryjówki wybierają również przestrzenie między kamieniami, szczeliny w murze lub zwisają luzem mocno przyczepione do ścian piwnicy.
Z roku na rok liczba zimujących nietoperzy w przeglądanych obiektach sukcesywnie rośnie. W tym roku znów padł rekord! Naliczonych zostało 879 osobników (dla porównanie w 2022 roku było ich 803, a w 2021 – 708). Zimujące w Puszczy Rominckiej nietoperze należą do 6 gatunków.
Sen zimowy nietoperzy pozwala im przetrwać okres, w którym brakuje dla nich pożywienia (wszystkie polskie gatunki są owadożerne). W czasie hibernacji temperatura ciała nietoperzy znacznie się obniża, a oddech i bicie serca mocno spowalniają. Zwierzę korzysta wówczas z tłuszczu zmagazynowanego pod skórą.
Każde niepotrzebne przebudzenie nietoperza (np. na skutek działania światła latarki) powoduje ogromne zużycie energii, której może nie starczyć mu do końca zimy. To duże zagrożenie dla zimujących osobników, dlatego lepiej im nie przeszkadzać, jeśli znajdziemy je śpiące w piwnicy. Zimowe akcje inwentaryzacji nietoperzy prowadzone są po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń i z należytą starannością w trosce o dobro tych chronionych zwierząt.
Na podstawie informacji Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!