ReklamaA1 - port 69

To warto zobaczyć na Mazurach. Izba Pamięci Ernsta Wiecherta

BieżąceHistoria30 marca 2024, 14:23
To warto zobaczyć na Mazurach. Izba Pamięci Ernsta Wiecherta
 fot. mazury24.eu

Przed nami wkrótce sezon turystyczny i znów Mazury zapełnią się odwiedzającymi ten region. Chcemy więc teraz przybliżyć Wam pewne miejsca na Mazurach, nie oczywiste z punktu widzenia ruchu turystycznego, a warte dotarcia i zwiedzenia.

Izba Pamięci Ernsta Wiecherta w leśniczówce w Piersławku. Cudowne, spokojne miejsce na Mazurach, otoczone zielenią, zatopione w idealnym krajobrazie. Już sama leśniczówka robi wspaniałe wrażenie i zachęca do niespiesznego odpoczynku na łonie mazurskiej przyrody.

Izba pamięci poświęcona jest Ernstowi Wiechertowi – niezwykłej osobie, której życie warto poznać.

Jego ojciec był leśniczym. Pisarz urodził się w leśniczówce Piersławek koło Ządźborka (obecnie Mrągowa). Jego dziadkowie zostali pochowani na cmentarzu ewangelickim w Krutyni. W latach 1898–1905 uczęszczał do gimnazjum w Królewcu, a w latach 1905–1911 studiował na tamtejszym uniwersytecie przyrodoznawstwo, filozofię, filologię angielską i niemiecką. Po studiach Wiechert podjął pracę jako nauczyciel gimnazjalny w Królewcu. Po wybuchu I wojny światowej zgłosił się jako ochotnik do wojska, walczył pod Verdun i dosłużył się stopnia oficerskiego. Po wojnie nadal pracował jako nauczyciel w Królewcu, a w roku 1930 przeniósł się do Berlina. Po dojściu do władzy nazistów zrezygnował z pracy w szkolnictwie, przeniósł się do Ambach koło jeziora Starnberger See w Bawarii i żył od tej pory z pisarstwa.

Należał do najpoczytniejszych pisarzy niemieckich lat trzydziestych XX wieku. Zadebiutował powieścią Die Flucht („Ucieczka“) w 1916 roku, sławę pisarską przyniosła mu jednak dopiero powieść Die Magd des Jürgen Doskocil z 1932 roku.

Wiechert dał się poznać jako zawzięty krytyk cywilizacji i piewca tradycyjnej, hierarchicznej społeczności wiejskiej. Jako pisarz wyrosły wśród mazurskich jezior i lasów nawiązywał w swoich utworach do przyrody i relacji pomiędzy nią a człowiekiem, podkreślając dominację natury nad przemijającymi ludźmi. Ważnym wątkiem jego utworów był też temat wojny. Autor z jednej strony wyraża swoje antywojenne stanowisko, ale z drugiej strony rozważa problem udziału w wojnie jako zobowiązania wobec ojczyzny.

Ernst Wiechert jest autorem trzynastu powieści, blisko 40 opowiadań i nowel, czterech sztuk teatralnych.

W Niemczech niemal zupełnie zapomniany, w Polsce tradycyjnie cieszy się dużą poczytnością, głównie na terenie Warmii i Mazur. Jego imieniem nazwano jedną z ulic w olsztyńskiej dzielnicy Jaroty. 

Za swoje poglądy trafił na kilka miesięcy do obozu koncentracyjnego. Wojnę przeżył, jednak rozczarowany powierzchownymi zmianami w Niemczech wyemigrował do Szwajcarii.

W leśniczówce w Piersławku, gdzie urodził się pisarz (1887 r.) obecnie znajduje się Izba Pamięci poświęcona Wiechertowi. Funkcjonuje od roku 1996.

Wystawa została przygotowana przez pracowników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W Izbie Pamięci autora można obejrzeć dzieła pisarza wydane w języku niemieckim i ich polskie tłumaczenia oraz liczne dokumenty, druki okolicznościowe i fotografie związane z Ernstem Wiechertem. Na ścianie budynku znajdują się dwie tablice pamiątkowe, ufundowane z okazji 100 i 110 rocznicy urodzin pisarza.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Karos Pomosty Pływające
ReklamaB2 - To tutaj
ReklamaA2 - Odysseya Yachts