ReklamaA1 - port 69

To warto zobaczyć. Parowóz w Starych Juchach

Atrakcje18 czerwca 2020, 7:02Komentarzy: 2
Parowóz w Starych Juchach
Parowóz w Starych Juchach fot. Polska Niezwykła

Jesteś miłośnikiem kolei? Może chciałbyś zobaczyć stary parowóz? Nawet wejść do środka lokomotywy. To jest możliwe w miejscowości Stare Juchy na Mazurach.

Gigantyczny rozwój regionu Mazur był możliwy właśnie dzięki kolei. To rozwój tego środka transportu spowodował rozbudowę mazurskich miast, ożywienie gospodarki i rozbudowę różnego rodzaju przemysłu w tym regionie.

Symbolem tamtego kolejnictwa są oczywiście parowozy, które można jeszcze obejrzeć na Mazurach już w formie ekspozycji muzealnych.

Aby zobaczyć jeden z takich parowozów trzeba dotrzeć do Starych Juch. Miejscowość leży pomiędzy Giżyckiem i Ełkiem. Sama stacja położona 18 km od Ełku, przy linii Ełk - Korsze - Olsztyn, parowóz ustawiony jest po lewej stronie torów jadąc z kierunku Ełku, ok. 200 m przed budynkiem stacyjnym.

To warto zobaczyć. Parowóz w Starych Juchachfot. Polska Niezwykła

Stoi tu sobie na „zasłużonej emeryturze” parowóz OL-49. Wyprodukowany w Polsce w 1952 r. Jeździł po mazurskich trasach kolejowych do 1993 r. Głównie obsługiwał relację Ełk – Olsztyn.

Lokomotywa została gruntowanie wyremontowana i można ją zwiedzić. Parowóz OL-49 mógł rozwijać maksymalną prędkość do 100 km/h. Waży 150 ton.

Oglądając parowóz warto też zainteresować się urokami samej miejscowości. Wieś Stare Juchy położona jest nad rzeką Gawlik. Znajdują się tu również urokliwe jeziora: Ułówki, Rekąty i Jędzelewo. Wśród zabytków Starych Juch warto zobaczyć kościół z XVI wieku z renesansowym tryptykiem, budynek dawnej szkoły polskiej, zespół dworski.

Wart obejrzenia jest również ogromny głaz narzutowy. Jak głoszą legendy było to miejsce odprawiania pogańskich obrzędów.

ReklamaC1 - Mugga

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 14

 • 13
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Perła Mazur

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Rumszewicz
ReklamaA2 - Jeziorak Yacht Club