To warto zobaczyć. Parowóz w Starych Juchach

Atrakcje18 czerwca 2020, 7:022 Komentarzy
To warto zobaczyć. Parowóz w Starych Juchach
Parowóz w Starych Juchach fot. Polska Niezwykła

Jesteś miłośnikiem kolei? Może chciałbyś zobaczyć stary parowóz? Nawet wejść do środka lokomotywy. To jest możliwe w miejscowości Stare Juchy na Mazurach.

Gigantyczny rozwój regionu Mazur był możliwy właśnie dzięki kolei. To rozwój tego środka transportu spowodował rozbudowę mazurskich miast, ożywienie gospodarki i rozbudowę różnego rodzaju przemysłu w tym regionie.

Symbolem tamtego kolejnictwa są oczywiście parowozy, które można jeszcze obejrzeć na Mazurach już w formie ekspozycji muzealnych.

Aby zobaczyć jeden z takich parowozów trzeba dotrzeć do Starych Juch. Miejscowość leży pomiędzy Giżyckiem i Ełkiem. Sama stacja położona 18 km od Ełku, przy linii Ełk - Korsze - Olsztyn, parowóz ustawiony jest po lewej stronie torów jadąc z kierunku Ełku, ok. 200 m przed budynkiem stacyjnym.

fot. Polska Niezwykła

Stoi tu sobie na „zasłużonej emeryturze” parowóz OL-49. Wyprodukowany w Polsce w 1952 r. Jeździł po mazurskich trasach kolejowych do 1993 r. Głównie obsługiwał relację Ełk – Olsztyn.

Lokomotywa została gruntowanie wyremontowana i można ją zwiedzić. Parowóz OL-49 mógł rozwijać maksymalną prędkość do 100 km/h. Waży 150 ton.

Oglądając parowóz warto też zainteresować się urokami samej miejscowości. Wieś Stare Juchy położona jest nad rzeką Gawlik. Znajdują się tu również urokliwe jeziora: Ułówki, Rekąty i Jędzelewo. Wśród zabytków Starych Juch warto zobaczyć kościół z XVI wieku z renesansowym tryptykiem, budynek dawnej szkoły polskiej, zespół dworski.

Wart obejrzenia jest również ogromny głaz narzutowy. Jak głoszą legendy było to miejsce odprawiania pogańskich obrzędów.


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 13

 • 12
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama