ReklamaA1 - Gertis

To warto zobaczyć. Poznaj folklor dawnych Mazur w jednym miejscu

Bieżące19 lutego 2020, 8:59
Manufaktura Górecka we wsi Ublik.
Manufaktura Górecka we wsi Ublik. fot. mazury24.eu

Jest takie miejsce na Mazurach, w którym kontynuowane są regionalne tradycje ludowe wywodzące się z XVIII i XIX w. To pracownia artystyczna Manufaktura Górecka z siedzibą we wsi Ublik niedaleko Giżycka.

Jeśli chcecie poznać bliżej kulturę i folklor dawnych mieszkańców Mazur warto wybrać się do miejscowości Ublik, oddalonej o ok. 22 km od Giżycka. Właśnie tam znajduje się niewielka manufaktura, gdzie ręcznie wytwarzana jest ozdobna, mazurska ceramika, inspirowana ludowymi, bogato malowanymi kaflami mazurskimi, powstającymi na tych terenach w XVIII i XIX wieku.

Galeria pełna mazurskich cudów

W galerii, mieszczącej się w odrestaurowanym drewnianym spichlerzyku, można obejrzeć ręcznie malowaną ceramikę (ozdobne kafle z zabawnymi komentarzami i fragmentami ludowych pieśni mazurskich, patery, misy, talerze, i wiele innych), biżuterię (m.in. ręcznie malowane korale, korale ceramiczne), obrazy i obrazki ludowe. Elementy ceramiczne wypalane są, jak niegdyś, w piecu ceramicznym.

O wysokiej jakości i wartości artystycznej tutejszych wyrobów świadczą liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach odkrywających skarby Warmii i Mazur.

Do wizyty w Manufakturze Góreckiej mogą skłaniać także walory przyrodnicze jej okolicy. Wieś położona jest pomiędzy dwoma jeziorami – Ublikiem Wielkim i Małym. Tereny wokół nich idealnie nadają się do spacerów lub wycieczek rowerowych.

Zobacz miejscowość Ublik na naszych zdjęciach

Przed pierwszą wojną światową w 1908 r. wybudowano linię kolejową Giżycko – Orzysz (ze stacją w Ubliku), ostatni transport odjechał w 1945 r. Jedynym śladem zlikwidowanej linii kolejowej jest wysoki nasyp na przesmyku pomiędzy jeziorami Ulik Mały i Ublik Wielki.

Ublik to również chętnie odwiedzana miejscowość przez turystów szukających odpoczynku od zgiełku. Znajduje się tu wiele gospodarstw turystycznych, hotel (zlokalizowany w dawnych pałacu z początku XIX wieku) oraz domki do wynajęcia.

Będąc w Ubliku warto zobaczyć

Brama cmentarna – w 1985 r., podczas pierwszej wizyty przodków rodziny, portal bramy cmentarnej był bliski zawalenia się. Groby jeszcze istniały, lecz nagrobki i krzyże zniknęły lub zostały w dużej części zniszczone. W latach 1992/1993 odbudowany został portal oraz niektóre nagrobki.

Znajduje się tu również dawny zespół pałacowo-parkowy, z rozległą częścią gospodarczą. Usytuowany jest na wzniesieniu nad brzegami jeziora Ublik Wielki. Siedziba rozległych dóbr, do których w latach 20. XX w. należało pięć folwarków, leśniczówka, rybaczówka, 1524 ha ziemi. W majątku funkcjonowała gorzelnia, suszarnia ziemniaków, prowadzono hodowlę koni gorącokrwistych oraz bydła. W tym czasie dobra były własnością rodu Engelmann.

Pensjonat SS na Mazurach

Ciekawostką jest fakt, że w czasie II wojny światowej mieścił się tu luksusowy pensjonat SS (budynek zachowany do dziś).  W Ubliku w bardzo dobrym stanie (po konserwacji) znajduje się bogato zdobiona kaplica grobowa dawnych właścicieli majątku.

Warto również zerknąć na budynek dawnej wiejskiej szkoły wraz z budynkiem gospodarczym.

Szkoła, choć sprawia wrażenie o wiele starszej, najprawdopodobniej została wybudowana na początku lat 20-tych XX wieku. Pod względem architektonicznym budynek łączy w sobie cechy średniowiecznych zamków wznoszonych przez Krzyżaków i drewnianego budownictwa mazurskiego. Charakterystyczna czerwona licowa cegła, łuki nad oknami i wejściami oraz mozaiki ceglane pod oknami to nawiązanie do gotyku, natomiast drewniane poddasze z licznymi snycerskimi ozdobami i okazałe pazdury to nawiązanie do tradycyjnego budownictwa wiejskiego.

Wewnątrz zachowany oryginalny układ pomieszczeń oraz oryginalna stolarka, drewniane schody zabiegowe i wędzarnia.

Budynek został wpisany do rejestru zabytków w roku 2004. Obecnie w budynkach szkolnych prowadzone jest ekologiczne gospodarstwo agroturystyczne "Stara Szkoła w Ubliku".

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 7
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Sailing Machine