ReklamaA1 - Inwestycja Nove Rydzewo

Tragiczny weekend na Mazurach. Ratownicy apelują o zakładanie kamizelek ratunkowych

Bieżące19 czerwca 2022, 9:47Komentarzy: 3
Tragiczny weekend na Mazurach. Ratownicy apelują o zakładanie kamizelek ratunkowych
Akcja na jeziorze Tałty fot. Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Zbyt duża szybkość, nieuwaga oraz – co karygodne – brak założonych kamizelek ratunkowych. To idealny przepis na tragedię na mazurskich jeziorach. Wczoraj na jeziorze Tałty wywróciła się i zatonęła łódź motorowa. Zginęło 8-letnie dziecko. Członkowie załogi nie mieli na sobie kamizelek ratunkowych. 

Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Giżycku podsumowało wczorajszy, tragiczny wypadek.

Nie mieli na sobie kamizelek ratunkowych

- Na jeziorze Tałty jacht motorowy Viva 606 z 7 osobami na pokładzie przewrócił się i zatonął. Sześć z siedmiu osób opuściła pokład. Niestety pod pokładem została jedna osoba. Była to 8-letnia dziewczynka.  Poszkodowani znajdujący się w miejscu wypadku zostali podjęci z wody i przetransportowani na brzeg. Tam udzielono im pomocy. Każda z osób znajdowała się w stanie wychłodzenia i szoku – informuje Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Płetwonurkowie, którzy zeszli pod wodę metr po metrze przeczesywali dno w celu znalezienia jednostki. Niestety warunki panujące na takiej głębokości dodatkowo utrudniają poszukiwania. Cała akcja zakończyła się około godziny 21:00. Na miejscu współpracowały ze sobą takie jednostki jak MOPR, PSP, OSP, Pogotowie Ratunkowe, LPR, Urząd Żeglugi Śródlądowej.

- Żadna z osób będących na pokładzie nie miała na sobie kamizelki ratunkowej – dodają mazurscy ratownicy. - Przed wypłynięciem na wodę zawsze sprawdzajcie stan techniczny jednostki i zakładajcie kamizelki ratunkowe, bo mogą uratować Wam życie.

Jak doszło do tego wypadku na jeziorze Tałty?

To będzie dokładnie ustalać policja. Ze wstępnych ustaleń, opartych na zeznaniach świadków wynika, że łódź, która zatonęła płynęła bardzo szybko. 

Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe podało, że motorówką płynęły 4 osoby dorosłe i troje dzieci. Łódź motorowa w pewnym momencie przewróciła się na lewą burtę, zaczęła nabierać wody i tonąć. Sześć osób płynących tą łodzią wypłynęło. Zaczęli ich ratować inni żeglarze, którzy widzieli sytuację na jeziorze, rzucając kapoki i koła ratunkowe. Nie odnieśli większych obrażeń.

- Będą przesłuchiwani przez policjantów i będziemy ustalać okoliczności tego zdarzenia – mówi sierżant sztabowy Paulina Karo z policji w Mrągowie.

W kabinie łodzi pozostało 8-letnie dziecko, które utonęło razem z jachtem w wodach jeziora Tałty. Duża głębokość utrudniała akcję poszukiwawczą, a służby musiały używać sonaru, aby zlokalizować zatopioną łódź. W końcu jednak zlokalizowano jednostkę i znaleziono zwłoki dziecka.

Wcześniej, na wodach jeziora Bełdany doszło również do wypadku. Tam łódź motorowa zderzyła się z jachtem żaglowym. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala. Jedna z łodzi zatonęła.

ReklamaC1 - PGE

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 21

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 6
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 4
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 7
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Tło Dla Mew - domki

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Nautica Centrum Motorowodne