ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Trójkąt Lidzbarski. Powstała mapa systemu umocnień

BieżąceHistoria4 listopada 2020, 7:55
Trójkąt Lidzbarski. Powstała mapa systemu umocnień
 fot. archiwum Nadleśnictwa Górowo Iławeckie.

Lidzbark Warmiński co prawda nie znajduje się na Mazurach, jednak może być ciekawą opcją dla wszystkich wielbicieli historii regionu Warmii i Mazur. Właśnie powstała mapa prezentująca system umocnień tzw. Trójkąta Lidzbarskiego.

Nadleśnictwo Górowo Iławeckie wydało właśnie mapę prezentują liczący 31 km odcinek systemu umocnień. Na tym odcinku pasjonaci historii i leśnicy zinwentaryzowali łącznie 227 schronów oraz inne obiekty wchodzące w skład systemu. Opracowanie ułatwi turystom odszukiwanie fortyfikacji w terenie i dostarczy im wielu interesujących informacji. Treści zostały opracowane w językach polskim i angielskim. Mapa jest dostępna w siedzibie nadleśnictwa.

Publikacja stanowi kolejny krok do zinwentaryzowania i opisania systemu Trójkąta Lidzbarskiego na terenach administrowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie. Wcześniej zostały wydane mapy umocnień w lasach nadleśnictw Zaporowo i Orneta. Do opracowania pozostaje jeszcze mapa obejmująca wschodnią Nadleśnictwa Górowo Iławeckie oraz tereny Nadleśnictwa Bartoszyce.

Trójkąt Lidzbarski. Powstała mapa systemu umocnień

System Trójkąta Lidzbarskiego to najdłuższa (175 km) linia umocnień dawnych Prus Wschodnich, przebiegająca od Zalewu Wiślanego do Zalewu Kurońskiego. Składało się na nią 1003 schrony wzniesione w latach 1932-1937 na północ od Lidzbarka Warmińskiego i Ornety.

Celem lepszego zamaskowania prowadzonych prac oraz zabezpieczenia linii przed bronią pancerną zbudowano ją w głębi kompleksów leśnych. Obecnie większość jej fortyfikacji znajduje się po polskiej stronie granicy, a mniejsza część – na terenie Obwodu Kaliningradzkiego.

W lasach Nadleśnictwa Orneta, pomiędzy wsiami Krosno i Kaszuny, wytyczono ścieżkę spacerową o długości 3 km pod nazwą Szlak Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego. Pozwala ona poznać jeden z najciekawszych i najlepiej zachowanych fragmentów tego systemu fortyfikacji. Trasa prowadzi do wielu dobrze zachowanych obiektów. W lepszym poznaniu ich konstrukcji oraz historii ich budowy pomaga 12 tablic informacyjnych ustawionych przy ścieżce. Na jej przejście i obejrzenie schronów warto zarezerwować sobie około półtorej godziny.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 7
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz