ReklamaA1 - Sailing Machine

Trwa postępowanie w sprawie zniszczenia mazurskiego cmentarza

BieżąceHistoria17 kwietnia 2021, 9:19
Trwa postępowanie w sprawie zniszczenia mazurskiego cmentarza
 fot. Urszula Pasławska/facebook

Z urzędu samorząd gminy Ełk wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie zniszczenia zabytkowego cmentarza w Nowej Wsi Ełckiej. Tam miejscowy proboszcz prowadził wycinkę drzew, niszcząc przy okazji nagrobki dawnych Mazurów. Odrębne postępowanie dotyczące zniszczenia miejsc pochówku, prowadzi ełcka prokuratura.

Kierująca Wydziałem Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Ełk Anna Gajko poinformowała w TVP Olsztyn, że z urzędu zostało wszczęte postępowanie dotyczące Nowej Wsi Ełckiej: - Będziemy wyjaśniać kwestie dotyczące nielegalnej wycinki drzew, do której doszło w ostatnim czasie na tym cmentarzu.

Anna Gajko z Urzędu Gminy w Ełku powiedziała, że parafia otrzymała w poprzednich latach zgodę na wycinkę drzew na cmentarzu, ale w innej części niż ta, na której prowadzono prace w ostatnim czasie. Dodała, że pozwolenie na tę wycinkę traciło ważność w kwietniu 2019 roku. Pytana, jak długo potrwa postępowanie odpowiedziała, że jest zbyt wcześnie „zarówno, by mówić o terminach, jak i ewentualnej karze za te działania”.

W ubiegłym tygodniu lokalni pasjonaci historii z okolic Ełku ujawnili, że na cmentarzu parafialnym w Nowej Wsi Ełckiej wycinane i karczowane są drzewa.

W wyniku prac ciężkiego sprzętu zniszczonych zostało kilkadziesiąt obramowań nagrobków, a na powierzchni ziemi odnajdowano ludzkie kości.

Ta część cmentarza, na której prowadzono prace mieściła groby Mazurów, pochówki zakończono wkrótce po wojnie.

Dopiero decyzją konserwatora zabytków nakazano natychmiastowe wstrzymanie robót na cmentarzu.

Proboszcz miejscowej parafii ks. Andrzej Bryg przyznał, że prace te prowadzono po to, by zorganizować nowe miejsca na pochówki. Podkreślał, że parafia jako właściciel cmentarza, miała prawo do tych prac, ponieważ grobami Mazurów nikt się nie opiekował.

- Kto wie, może część tych obramowań ktoś podrzucił, bo przecież Mazurzy mieli cmentarze przy domach, może to są takie obramowania – mówił w rozmowie z PAP proboszcz.

Proboszcz pytany o wycinkę mówił, że o pracach na cmentarzu poinformował zarówno gminę, jak i kurię.

Postępowanie w sprawie zniszczenia kilkudziesięciu mazurskich grobów prowadzi prokuratura rejonowa w Ełku. Zgodnie z przepisami, zabytkiem ma się opiekować jego właściciel, czyli w tym wypadku parafia katolicka. Zarówno prokuratura, jak i konserwator zabytków nakazali parafii wstrzymanie prac na cmentarzu. Ks. Bryg zapewnił, że zastosuje się do tego.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 3
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - system czarterów