Kolejowa wieża ciśnień, wybudowana w Dąbrównie koło Olsztynka w 1905 r., przechodzi obecnie prace modernizacyjne. Właściciel przygotowuje dokumentację konserwatorską dotyczącą remontu elewacji i dachu obiektu.
Jak informuje Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie, rozbiórka wiaduktu kolejowego w bezpośrednim sąsiedztwie i zastąpienie go przepustem drogowym, wykorzystanie nieczynnych nasypów kolejowych na utworzenie ulicy Dworcowej i budowę wzdłuż niej nowej zabudowy jednorodzinnej, pozbawiają wieżę ciśnień historycznego kontekstu przestrzennego i utrudniają ewentualne przywrócenie transportu kolejowego w przyszłości. Jednocześnie wymuszając wytyczenie nowej trasy torowisk i lokalizacji dworca.
Obiekt zbudowano w ramach linii Samborowo - Działdowo w okresie intensywnego rozwoju transportu kolejowego w dawnych Prusach w czasie, gdy zagęszczano siatkę połączeń, uwzględniając stopniowo coraz mniejsze miasta, dla których był to bardzo ważny czynnik miastotwórczy, umożliwiający masową szybką komunikację i rozwój przemysłu. Potwierdza to degradacja tego ośrodka do rangi wsi w 1946 r., na którą wpływ miał demontaż torów i duże zniszczenia historycznego centrum, skupiającego zabudowę o miejskim charakterze.
Wieżę wodną wzniesiono w najwyższym punkcie terenu w pobliżu budynku dworca osobowego, który po likwidacji linii kolejowej zaczął pełnić funkcje mieszkalne.
Sama wieża pozbawiona jest obecnie zewnętrznej, żelbetowej czaszy osłaniającej zbiornik, więc mimo wykonania według typowego dla przełomu XIX i XX w. projektu, cechuje się niecodziennym wyglądem.
Źródło: Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie.
Historyczna widokówka pochodzi z profilu na facebooku "Dąbrówno/ Mazury cud Natury".
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!