ReklamaA1 - Przystań Nautica

Uwaga pod nogi na Mazurach. Sanepid ostrzega przed zagrożeniem

Bieżące22 czerwca 2023, 6:47
Uwaga pod nogi na Mazurach. Sanepid ostrzega przed zagrożeniem
 fot. mazury24.eu

Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie, ostatnie ciepłe tygodnie sprawiły, że w wielu miejscach na Warmii i Mazurach pojawiły się żmije zygzakowate. Sanepid ostrzega, że ich ukąszenie może być niebezpieczne dla zdrowia ludzi.

Joanna Równiak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie przypomina, jak rozpoznać tego jadowitego gada.

- Żmija zygzakowata ma charakterystyczny zygzak na plecach. Jej głowa jest sercowata, ciało się zwęża ku końcowi. Zygzak na żmii czarnej jest rzadko widoczny. Nie rozpoznamy do końca, czy na pewno jest to żmija – informuje na antenie Radia Olsztyn Joanna Równiak.

Żmije zygzakowate możemy spotkać nie tylko w lasach i na łąkach Mazur. Pojawiają się nawet na prywatnych posesjach.

Specjaliści podkreślają, że żmija jako dzikie zwierzę, na pewno ucieknie od człowieka. Natomiast, gdy zostanie zaskoczona i nie ma, gdzie uciec, może zaatakować.

Żmija zygzakowata żyje na terenie całego kraju. Preferuje siedliska o chłodnym mikroklimacie, takie jak podmokłe lasy, torfowiska, polany leśne czy miedze śródpolne. Kryje się pod kamieniami, korzeniami drzew, zwalonymi pniami czy w norach gryzoni. W upalne dni lubi się wygrzewać na słońcu. W sen zimowy zapada w październiku i budzi się w marcu.

Jest gatunkiem chronionym i nie stanowi zagrożenia dla człowieka, jeśli nie zostanie sprowokowana. Żmija nigdy nie atakuje pierwsza, tylko stara się uciec lub ostrzegać syczeniem. Kąsa tylko w ostateczności i często bez wstrzyknięcia jadu (tzw. ukąszenie suche). Jad zawiera toksyny o działaniu neurotoksycznym, hemotoksycznym i nekrotycznym. Objawy ukąszenia mogą obejmować ból, obrzęk, zaczerwienienie, krwawienie, nudności, wymioty, biegunkę, zawroty głowy, osłabienie czy zaburzenia krążenia.

W przypadku ukąszenia przez żmiję należy jak najszybciej udać się do lekarza lub wezwać pogotowie ratunkowe. Pierwsza pomoc polega na unieruchomieniu kończyny ukąszonej i jej uniesieniu powyżej poziomu serca. Nie należy stosować żadnych domowych sposobów na neutralizację jadu (np. nacinanie rany, wysysanie jadu czy nakładanie lodu). Leczenie ukąszenia polega na podaniu surowicy i leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 1
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 1
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 1
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew