ReklamaA1 - Inwestycja Nove Rydzewo

W Ekomarinie Giżycko pracują trzy pompy do odbioru nieczystości

Bieżące6 lipca 2021, 9:43
W Ekomarinie Giżycko pracują trzy pompy do odbioru nieczystości
 fot. Ekomarina Giżycko

Już nie jedna, a trzy pompy do odbioru nieczystości płynnych obsługują wodniaków w Porcie Ekomarina Giżycko. Jedna z nich to pompa mobilna o poj. 350 litrów, mogąca dojechać do dowolnego stanowiska w porcie – informuje Urząd Miejski w Giżycku.

Koszt opróżnienia zbiornika (bez względu na jego pojemność) to symboliczne 10 złotych. Opróżnienie zbiornika o pojemności 200 litrów to czas niecałej minuty.

- W giżyckiej ekomarinie zwiększono liczbę pomp odbierających nieczystości - informuje dyrektor giżyckiego portu Dariusz Klimaszewski. - Mamy już dwie pompy stacjonarne i jedną mobilną, z którą możemy dojechać na keję do jednostki i odebrać nieczystości. Liczymy, że świadomość korzystających z akwenów będzie rosła i nie będą zanieczyszczać środowiska.

Dodał, że długi czerwcowy weekend pokazał jak duża jest potrzeba wypoczynku. Było sporo ludzi i jednostek w porcie.

Niestety nie wszyscy żeglarze wykazują się kulturą, w tym także kulturą żeglarską. Brudzą wody jezior nieczystościami, gdy tymczasem mogliby skorzystać ze stacji odbioru.

- To nie jest duży koszt - 10 zł. Tyle kosztują dwa piwa. Do tej pory każdego dnia czyściliśmy z nieczystości około 10 jednostek a moglibyśmy sto. Zachęcamy do tego, liczymy na odpowiedzialność żeglarzy - dodaje Klimaszewski.

Obecnie - jak powiedział - na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich jest kilkanaście stacji odbioru nieczystości. Dobrym pomysłem byłoby usytuowanie nie tylko stacji paliw w portach, ale także stacji do odbioru nieczystości płynnych wraz z instrukcją obsługi, tak by sami żeglarze mogli skorzystać z tej usługi.

W Ekomarinie Giżycko pracują trzy pompy do odbioru nieczystości

Przez ekomarinę w Giżycku przechodzi ok. 10 tysięcy jednostek w czasie sezonu wakacyjnego. Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich szacuje, że na mazurskie akweny wypływa nawet 14 tys. jachtów, których załogi liczą łącznie 50-70 tysięcy osób. Znaczna część nieczystości z łodzi ląduje wprost w mazurskich wodach.

Jak wskazuje ubiegłoroczny raport Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich na 161 portów mazurskich, jedynie 33 ma możliwość opróżniania toalet chemicznych. 12 ekomarin posiada pompy do opróżniania zbiorników z większych jachtów żaglowych oraz tzw. pływających domów.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Tło Dla Mew - domki

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Kursy Bocianie Gniazdo