To już tradycja na Mazurach, że po sezonie turystycznym rozmaite organizacje społeczne, grupy nieformalne czy samorząd miasta prowadzą akcję sprzątania okolic jezior i ich dna przy brzegu. Podobnie jest w Mikołajkach, gdzie właśnie w okresie Mikołajek prowadzone jest porządkowanie dna jeziora Mikołajskiego.
"Mikołajki w Mikołajkach" to już coroczna impreza miasta Mikołajki. Nurkowi Mikołaje wzięli udział w akcji sprzątania Jeziora Mikołajskiego, które odbyło się przy kładce dla pieszych 7.12.2024 r.
- To już nasza coroczna tradycja, że w Mikołajkowy weekend spotykamy się w Mikołajkach, żeby posprzątać dno jeziora Mikołajskiego. Frekwencja płetwonurków oraz osób do pomocy na brzegu nas miło zaskoczyła i cieszymy się zaangażowaniem w dbanie o nasze wspólne dobro. Niestety z jeziora było co wyciągać, a worki zapełniały się jeden za drugim – informuje Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Po akcji odbyło się wspólne ognisko w bazie MOPR Mikołajki, która znajduje się przy plaży miejskiej. Tam rozdano koszulki pamiątkowe dla pierwszych 50 osób, które zapisały się na imprezę.
Akcja współorganizowana oraz finansowana przez Miasto Mikołajki, Centrum Kultury „Kłobuk” w Mikołajkach. Partnerzy Klub Płetwonurków Płetwal Giżycko, Wody Polskie, OSP Mikołajki, OSP Woźnice.
Jezioro Mikołajskie leży na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, w dorzeczu rzeki Pisy. Z tym akwenem łączy się ciekawa ludowa legenda o przykuwaniu do jednego z pomostów Króla Sielaw. Jezioro Mikołajskie łączy się z trzema akwenami od strony południowej - z jeziorem Śniardwy przez cieśninę Przeczkę oraz z jeziorem Bełdany, a od strony północnej z jez. Tałty (nad łącznikiem tych dwóch zbiorników znajduje się most. Warto wiedzieć, że aby przepłynąć pod tym mostem, trzeba położyć maszt).
Na zachodnim brzegu akwenu rozciąga się malowniczo Puszcza Piska. Znajdują się trzy małe wyspy. Dwie z nich leżą na pograniczu z jeziorem Bełdany, a trzecia u północnych krańców akwenu. Dno jeziora jest urozmaicone, z licznymi głębinami. Zlokalizowane tu liczne zatoki świadczą o dobrze rozwiniętej linii brzegowej akwenu.
Głównym walorem jeziora Mikołajskiego jest rozbudowana infrastruktura portowa przy północnych brzegach. Tu prawie każdy większy pensjonat ma swoją przystań. Na jeziorze bez problemu można uprawiać różnorodne sporty wodne, najpopularniejsze z pewnością jest żeglarstwo. Położenie jeziora sprawia, że nie ma problemu z dostaniem się na inne akweny wodne korzystając tylko i wyłącznie z drogi wodnej.
W pobliżu jeziora Mikołajskiego odkryto bogate i doskonale zachowaną osadę z pierwszych wieków naszej ery. Odkopano ponad 1200 eksponatów, między innymi całe pracownie metalurgiczne, liczne zapinki, szpile i brosze. Odsłonięto całe jamy zasobowe, gdzie mieszkańcy osady z okresu wędrówek ludu przechowywali żywność oraz piece do wypału rudy darniowej. Osadę datuje się na I – V w. n.e.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!