ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

W Piszu Mazurska Pętla Rowerowa prawie gotowa

BieżąceInwestycje27 września 2021, 8:59Komentarzy: 2
W Piszu Mazurska Pętla Rowerowa prawie gotowa
 fot. UM Pisz

Chociaż, według projektu Mazurska Pętla Rowerowa, ma być gotowa do końca 2023 roku, 43 kilometrowy, piski odcinek tego liczącego aż 310 km jednolitego szlaku, jest już prawie ukończony.

Prace drogowe zostały zrealizowane w 95%. Brakuje jeszcze oznakowania odcinków leśnych, które ma zostać wykonane w przyszłym roku.

Tym samym pod względem budowy ścieżek rowerowych Pisz znajduje się na pierwszym miejscu, wśród jedenastu innych gmin uczestniczących w projekcie.

- Czekamy też na wyłonienie wykonawców Miejsc Obsługi Rowerzystów, które w naszej gminie mają powstać Kwiku i Wiartlu - informuje Urząd Miejski w Piszu.

W minione wakacje mogliśmy przemierzać gminę Pisz z południa na północ i dalej w kierunku Orzysza lub w przeciwną stronę – na Krzyże i Ruciane-Nida. Co prawda, w pewnych miejscach, np. w pobliżu Kanału Jeglińskiego musieliśmy liczyć z utrudnieniami, lecz teraz inaczej.

– Wskazany teren był podmokły, dlatego wykonawca inwestycji wymienił, a następnie zagęścił grunt, dopiero wtedy został wylany dywanik asfaltowy. Dokonane badania i pomiary wykazały, że obszar na którym wykonano podbudowę jest odpowiednio utwardzony i można bez przeszkód z niego korzystać – zapewnia Jarosław Pesta, ze Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, koordynator projektu „Mazurska Pętla Rowerowa”.

Oprócz odcinka pomiędzy Imionkiem, a Jeglinem efekty prac widać np. w okolicach Szczech Wielkich, Zdor i Kwiku. Budowa 13 km wydzielonych ścieżek rowerowych kosztowała 10,7 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosiło ponad 9 mln zł.

Trwają ostatnie prace wykończeniowe związane z przebudową dróg szutrowych – we wspomnianym wcześniej Kwiku, Wiartlu oraz na odcinkach Maldanin-Imionek, Wąglik-Jabłoń, i Wiartel Mały-Wiartel. Zakres prac przewidywał profilowanie i równanie tras o szerokości jezdni 4,5 m oraz poboczy, także tzw. korytowanie nawierzchni. Zabieg ten polegał na przygotowaniu podłoża do ułożenia grubego materiału utwardzającego, którego rezultatem jest nowa nawierzchnia szutrowa na podbudowie stabilizowanej cementem. Wartość zadania wynosi ponad 2 mln zł.

Pieniądze pochodzą ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

W Piszu Mazurska Pętla Rowerowa prawie gotowa

Z uwagi na fakt, że modernizowana jest cała szerokość dróg szutrowych, a tylko 1,5 m. szerokości stanowi koszt kwalifikowany w projekcie, dofinansowanie w przypadku tego zadania wyniosło około 530 tys. zł. Pozostałą kwotę stanowi wkłady własny Gminy Pisz.
Roboty toczą się także na drodze krajowej nr 63. W Jeglinie przestawiono słupy telekomunikacyjne oraz położono warstwę wiążącą i ścieralną ścieżki, natomiast w Maldaninie trwają prace związane z wykonywaniem podbudowy.

- Wciąż nie znamy jeszcze wykonawcy Miejsc Obsługi Rowerzystów w gminie Pisz, umożliwiających organizację postoju. MOR-y wyposażone będą w wiaty, zadaszenia, sanitariaty oraz stojaki na rowery. Aktualnie trwa procedura przetargowa, zakładany termin otwarcia ofert to przełom września i października br. - czytamy w komunikacje Urzędu Miejskiego w Piszu.

Dzięki Mazurskiej Pętli Rowerowej dotrzemy do najpiękniejszych zakątków Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Po zakończeniu całości projektu (w 2023 r.) będziemy mieli do dyspozycji: punkty widokowe;
tablice informacyjne z dokładnym opisem miejsca, w którym akurat znajduje się rowerzysta; punkty obsługi rowerzystów (MOR-y); nowe ścieżki dla rowerów.

Cała infrastruktura wzbogacona zostanie o usystematyzowane oznakowanie najciekawszych atrakcji w okolicy każdej miejscowości.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 25

 • 22
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Marshalle

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Stranda Wiosna Lato