ReklamaA1 - Sailing Machine

W Piszu na Mazurach można już oglądać nietypowy zabytek

BieżąceHistoria24 listopada 2023, 11:22Komentarzy: 4
W Piszu na Mazurach można już oglądać nietypowy zabytek
 fot. UM Pisz.

Pisz na Mazurach zrealizował już projekt: „Wyeksponowanie fragmentu mostu kolejowego jako obiektu turystycznego i rekreacyjnego historycznie wraz z zagospodarowaniem terenu”. Obiekt i znajdujące się w jego okolicy tablice edukacyjne, dotyczące nie tylko historii mostu, ale także przyrody, rybactwa, ryb i historii miasta opracowane przez Muzeum Ziemi Piskiej.

- To atrakcja stworzona dla mieszkańców i turystów odwiedzających nasze miasto. Zachęcamy, aby podczas spacerów zapoznać się z treścią tablic – informuje Urząd Miejski w Piszu.

Przypomnijmy, że na dość nietypowy pomysł wpadły samorządowe władze Pisza. Przy okazji remontu mostu, jego stare przęsło zostanie wykorzystane jako eksponat muzealny.

Stuletni, zabytkowy most kolejowy w Piszu nie zniknął z krajobrazu miasta. Stalowa konstrukcja, która początkowo miała trafić na złom, otrzymała jednak nowe życie. Została nietypową atrakcją turystyczną.

Warto dodać, że stalowa przeprawa kolejowa przez Pisę nie nadawała się już do użytku i została rozebrana. Samorząd miejski porozumiał się jednak z PKP co do przyszłości zabytkowego obiektu i otrzymał na własność część starego mostu.

W Piszu na Mazurach można już oglądać nietypowy zabytek

Został z niego odcięty 20-metrowy fragment i umieszczony na specjalnej podstawie. Całość stanęła w sąsiedztwie parku nad Pisą.

- Cieszę się, że przęsło starego mostu kolejowego po zabezpieczeniu przed korozją, z zachowaniem jego oryginalnego charakteru, zostanie odpowiednio wyeksponowane i podświetlone – mówił na początku tego roku burmistrz Pisza Andrzej Szymborski.

Pierwszy most kolejowy powstał w Piszu 1885 r. W czasie I wojny został zburzony, a jego elementy wykorzystano do zbudowania nowej przeprawy, która powstała w latach 1915-1918.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 73

 • 45
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 7
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 3
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 5
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 6
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 3
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 4
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew