Pisz na Mazurach zrealizował już projekt: „Wyeksponowanie fragmentu mostu kolejowego jako obiektu turystycznego i rekreacyjnego historycznie wraz z zagospodarowaniem terenu”. Obiekt i znajdujące się w jego okolicy tablice edukacyjne, dotyczące nie tylko historii mostu, ale także przyrody, rybactwa, ryb i historii miasta opracowane przez Muzeum Ziemi Piskiej.
- To atrakcja stworzona dla mieszkańców i turystów odwiedzających nasze miasto. Zachęcamy, aby podczas spacerów zapoznać się z treścią tablic – informuje Urząd Miejski w Piszu.
Przypomnijmy, że na dość nietypowy pomysł wpadły samorządowe władze Pisza. Przy okazji remontu mostu, jego stare przęsło zostanie wykorzystane jako eksponat muzealny.
Stuletni, zabytkowy most kolejowy w Piszu nie zniknął z krajobrazu miasta. Stalowa konstrukcja, która początkowo miała trafić na złom, otrzymała jednak nowe życie. Została nietypową atrakcją turystyczną.
Warto dodać, że stalowa przeprawa kolejowa przez Pisę nie nadawała się już do użytku i została rozebrana. Samorząd miejski porozumiał się jednak z PKP co do przyszłości zabytkowego obiektu i otrzymał na własność część starego mostu.
Został z niego odcięty 20-metrowy fragment i umieszczony na specjalnej podstawie. Całość stanęła w sąsiedztwie parku nad Pisą.
- Cieszę się, że przęsło starego mostu kolejowego po zabezpieczeniu przed korozją, z zachowaniem jego oryginalnego charakteru, zostanie odpowiednio wyeksponowane i podświetlone – mówił na początku tego roku burmistrz Pisza Andrzej Szymborski.
Pierwszy most kolejowy powstał w Piszu 1885 r. W czasie I wojny został zburzony, a jego elementy wykorzystano do zbudowania nowej przeprawy, która powstała w latach 1915-1918.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.