ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

W Węgorzewie powstanie hotel na 300 miejsc noclegowych

BieżąceInwestycje29 listopada 2021, 6:18Komentarzy: 1
W Węgorzewie powstanie hotel na 300 miejsc noclegowych
W Węgorzewie na Mazurach ma powstać pierwszy hotel. fot. mazury24.eu

Urząd miasta w Węgorzewie przygotowuje przetarg na sprzedaż atrakcyjnych działek nad jeziorem Święcajty. Na tych parcelach ma powstać hotel na ponad 300 miejsc noclegowych - zapowiedział w rozmowie z PAP burmistrz Krzysztof Kołaszewski.

Leżące na północnym krańcu Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich Węgorzewo nie ma ani jednego hotelu.

- Ten brak bardzo nam doskwiera, bo sezon zamiera z wyjazdem turystów. Baza hotelowa pozwala na wydłużenie sezonu, co pokazują doświadczenia innych mazurskich miast" - powiedział PAP Kołaszewski i zapowiedział, że jego miasto w najbliższym czasie ogłosi przetarg na sprzedaż atrakcyjnych działek w sąsiedztwie jeziora Święcajty. Ma tam powstać hotel na ponad 300 miejsc noclegowych.

Kołaszewski dodał, że już na tym etapie kilka sieci hotelowych wyraża zainteresowanie zrealizowaniem takiej inwestycji.

- A już teraz w Ogonkach trwa budowa hotelu na 120 miejsc, ma być tam basen i SPA. To w naszej sytuacji jest już naprawdę dobry znak - ocenił burmistrz Węgorzewa.

Węgorzewo będzie miało pierwszy hotel

Obecnie Węgorzewo oferuje turystom noclegi w kwaterach agroturystycznych i małych pensjonatach. Jedyny hotel w okolicy znajduje się na granicy administracyjnej tej gminy - w Ogonkach.

Potrzeba budowy hotelu w Węgorzewie jest dostrzegana przez samorząd od wielu lat. Dlatego sprzedano prywatnemu inwestorowi pokrzyżacki zamek w centrum Węgorzewa, w którym miał powstać hotel. Niestety, od kilku lat budynek jest odgrodzony, na metalowym płocie wiszą czarno-białe zdjęcia gmachu w czasach jego świetności.

- Kontaktu ze spółką, która ma zamek, nie mamy od lat żadnego. Z dokumentów wiemy, że w ostatnim czasie właścicielem zamku stała się inna spółka. Podejmowałem trzykrotnie próby kontaktu z właścicielem, by ustalić, jakie ma plany względem zamku, niestety przedstawiciele spółki nie wyrazili takiej woli  - powiedział burmistrz.

Szansa dla rozwoju turystycznego Węgorzewa

Krzysztof Kołaszewski liczy także na to, że rozpoczęta właśnie przez Wody Polskie modernizacja rzeki Węgorapy i Kanału Węgorzewskiego ożywią miasto i pozwolą zorganizować tu jeden z największych portów na Mazurach.

- Gmina ma tereny inwestycyjne przyległe do kanału i rzeki, mają je też prywatni właściciele, którzy mają pomysły inwestycyjne. Mam nadzieję, że wreszcie ożywi się Węgorzewo także i poza sezonem, bo na razie wraz z wyjazdem turystów miasto zamiera - ocenił.

Burmistrz przyznał, że "Węgorzewo opiera się na dwóch filarach: jednym jest wojsko i stacjonujący tu 11 pułk artylerii, drugim - turystyka". "Przemysł, jaki jest w mieście jest powiązany z turystyką, bo mamy np. stocznię jachtową" - wskazał.

W ocenie Kołaszewskiego Węgorzewo może znacznie poszerzyć zakres usług turystycznych za ok. 7-10 lat, bo "trzeba uwzględnić procesy inwestycyjne".

- Za to będziemy mieli bazę turystyczną w najwyższych nowoczesnych standardach. Z ostatnich będziemy pierwszymi - skwitował burmistrz Węgorzewa.

Węgorzewo promuje się jako rowerowa stolica Polski. Miasto leży na szlaku Green Velo; wokół otaczających miasto jezior oraz w okolicy poprowadzono dodatkowe ścieżki rowerowe.

Węgorzewo może też być bazą wypadową do zwiedzania kompleksu bunkrów w Mamerkach (Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych w czasie II wojny światowej) czy w Pozezdrzu (polowa kwatera Himmlera) oraz zwiedzania śluz Kanału Mazurskiego np. w Leśniewie.

źródło: PAP

ReklamaC1 - Ognisty Ptak

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Klub Mazurski
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo