Basen portowy w Giżycku wraz z infrastrukturą stanowi zaplecze techniczne do utrzymania szlaków żeglugowych oraz budowli hydrotechnicznych w Systemie Wielkich Jezior Mazurskich – informują Wody Polskie, które zleciły wykonanie tej potrzebnej inwestycji.
Prace mają polegać na remoncie wyciągu podłużnego dla statków w tym remoncie budynku maszynowni i sterówki. Stare umocnienia nabrzeża basenu portowego oraz kanału podejściowego wraz z główkami na cyplach wejściowych zostaną rozebrane i zastąpione nowymi. Przebudowane zostanie także nabrzeże od strony jeziora Niegocin.
Do uzyskania wymaganych przepisami głębokości pogłębiony zostanie basen portowy wraz z wylotem do jeziora i kanałem podejściowym. Inwestycja obejmie również przebudowę hangaru łodzi służbowych, a także remont magazynu. Po zakończeniu prac budowlanych zostanie wykonane nowe ogrodzenie i oświetlenie.
W wyniku prac wykończeniowych teren wokół remontowanej infrastruktury zostanie zagospodarowany. Zaplanowany jest odsiew traw i nasadzenia roślinności zielonej. Zainstalowanie zostanie nowe oznakowanie i maszt nawigacyjny oraz dwa stanowiska ratownicze. Koszt inwestycji wyniesie blisko 27 mln złotych, a zakończenie zaplanowano na koniec listopada tego roku.
- Celem przedsięwzięcia jest poprawa stanu technicznego oraz bezpiecznego korzystania ze stanowisk do cumowania przy nabrzeżach basenu, jak również innych urządzeń portu technicznego PGW Wody Polskie w Giżycku – informują Wody Polskie. - Obecny stan techniczny wskazywał na pilną potrzebę wykonania prac remontowych zarówno ubezpieczeń brzegowych basenu portowego, jak i umocnienia brzegowego od strony jeziora Niegocin, który jest bezpośrednio narażony na wzmożone oddziaływanie poprzez falowanie.
Remont wyciągu dla statków umożliwi jego bezpieczne i komfortowe użytkowanie podczas prac remontowych i konserwacyjnych jednostek pływających używanych do kontroli i utrzymania szlaków wodnych WJM przez PGW Wody Polskie.
Poprawa warunków korzystania z infrastruktury portowej administratora wód, przełoży się w sposób bezpośredni na optymalizację działań w szczególności związanych z obsługą szlaków żeglownych na Wielkich Jeziorach Mazurskich.
Źródło: Wody Polskie.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!