ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Ważna inwestycja na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Koszt to 27 mln zł

BieżąceInwestycje10 marca 2023, 6:30
Ważna inwestycja na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Koszt to 27 mln zł
 fot. mazury24.eu

Basen portowy w Giżycku wraz z infrastrukturą stanowi zaplecze techniczne do utrzymania szlaków żeglugowych oraz budowli hydrotechnicznych w Systemie Wielkich Jezior Mazurskich – informują Wody Polskie, które zleciły wykonanie tej potrzebnej inwestycji.

Prace mają polegać na remoncie wyciągu podłużnego dla statków w tym remoncie budynku maszynowni i sterówki. Stare umocnienia nabrzeża basenu portowego oraz kanału podejściowego wraz z główkami na cyplach wejściowych zostaną rozebrane i zastąpione nowymi. Przebudowane zostanie także nabrzeże od strony jeziora Niegocin.

Do uzyskania wymaganych przepisami głębokości pogłębiony zostanie basen portowy wraz z wylotem do jeziora i kanałem podejściowym. Inwestycja obejmie również przebudowę hangaru łodzi służbowych, a także remont magazynu. Po zakończeniu prac budowlanych zostanie wykonane nowe ogrodzenie i oświetlenie.

W wyniku prac wykończeniowych teren wokół remontowanej infrastruktury zostanie zagospodarowany. Zaplanowany jest odsiew traw i nasadzenia roślinności zielonej. Zainstalowanie zostanie nowe oznakowanie i maszt nawigacyjny oraz dwa stanowiska ratownicze. Koszt inwestycji wyniesie blisko 27 mln złotych, a zakończenie zaplanowano na koniec listopada tego roku.

- Celem przedsięwzięcia jest poprawa stanu technicznego oraz bezpiecznego korzystania ze stanowisk do cumowania przy nabrzeżach basenu, jak również innych urządzeń portu technicznego PGW Wody Polskie w Giżycku – informują Wody Polskie. - Obecny stan techniczny wskazywał na pilną potrzebę wykonania prac remontowych zarówno ubezpieczeń brzegowych basenu portowego, jak i umocnienia brzegowego od strony jeziora Niegocin, który jest bezpośrednio narażony na wzmożone oddziaływanie poprzez falowanie.

Remont wyciągu dla statków umożliwi jego bezpieczne i komfortowe użytkowanie podczas prac remontowych i konserwacyjnych jednostek pływających używanych do kontroli i utrzymania szlaków wodnych WJM przez PGW Wody Polskie.

Poprawa warunków korzystania z infrastruktury portowej administratora wód, przełoży się w sposób bezpośredni na optymalizację działań w szczególności związanych z obsługą szlaków żeglownych na Wielkich Jeziorach Mazurskich.

Źródło: Wody Polskie.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - To tutaj

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Odysseya Yachts