Jak informuje węgorzewski samorząd, to mazurskie miasto zostało przyjęte do Stowarzyszenia "Polskie Miasta Cittaslow". W tym roku minęły również dwa lata od spotkania online Komitetu Koordynacyjnego Cittaslow, na którym Węgorzewo zostało oficjalnie powitane jako nowy członek. Dołączono wówczas do Cittaslow International jako 35 miasto w Polsce i 26 na Warmii i Mazurach.
- Na początku tego roku rozpoczęliśmy starania o przyjęcie do Stowarzyszenia „Polskie Miasta Cittaslow”. Stowarzyszenie te powstało w dniu 18 marca 2015 r. na bazie 11 miast założycielskich – dotychczasowych członków Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow. Powołanie do życia Stowarzyszenia, posiadającego osobowość prawną, stwarza szansę na pozyskanie środków zewnętrznych na realizację celów ruchu Cittaslow – informuje Urząd Miejski w Węgorzewie.
Także po raz trzeci w Węgorzewie odbył się Tydzień Cittaslow - były wydarzenia promujące idee Cittaslow: dbałość o lokalną kulturę i historię, promowanie lokalnej wytwórczości, sztuki, rekreacji, sportu i zdrowego trybu życia. Tydzień Cittaslow trwał od 18 do 24 września, zakończyła go Niedziela Cittaslow na terenie ośrodka wypoczynkowego „Piękny Brzeg.”
W trakcie tygodnia Cittaslow odbywały się warsztaty plastyczne, robótki ręczne, zajęcia taneczne oraz zajęcia w tematyce Cittaslow w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej. Były planszówki ze ślimakiem, zajęcia karate, malowanie muralu w muszli koncertowej, warsztaty wokalne, joga i gry terenowe.
24 września na terenie ośrodka wypoczynkowego piękny brzeg odbyła się Niedziela Cittaslow podczas której odbył się XXII Jesienny Cyklokross MTB o Puchar Burmistrza Węgorzewa, ponadto był pokaz karate, animacje i zabawy z 44 Drużyną Harcerską Wodną Krypa, studio wokalne Węgorzewskiego Centrum Kultury, dmuchane zjeżdżalnie, konkursy z nagrodami, stoisko promocyjne Gminy Węgorzewo i Akcja Charytatywna Pomagam, bo Lubię.
Slow ahead – Cittaslow twierdzi, że „powoli znaczy lepiej” i opowiada się za „jakością, a nie ilością”. Miasteczka Cittaslow to miejsca, w których ludzie nadal żyją w harmonii. Odznaczenie „Slow City” jest marką jakości dla mniejszych społeczności. Podkreśla się, że bycie ‘slow’ nie oznacza zostawania w tyle. Przeciwnie, oznacza używanie nowych technologii w taki sposób, aby sprawić, że miasteczka i miasta staną się idealnym miejscem do życia. Życie w jednym z miast SLOW, a także zarządzanie nim, oznacza, ogólnie rzecz biorąc, danie sobie czasu na stworzenie jakości we wszystkich dziedzinach życia miejskiego, spowolnienie rytmów życia i zredukowanie napięć, aby uzmysłowić sobie teraz i na zawsze wartość smaków, kolorów, zapachów miasta i świata.
Cittaslow zakłada zrównoważony rozwój miasteczek będący alternatywą dla wielkomiejskiego pośpiechu i tempa życia.
Idea Cittaslow wywodzi się z ruchu Slow Food i narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Rok później cztery włoskie miasteczka powołały do życia międzynarodowe stowarzyszenie Cittaslow. Pierwsze miejscowości z Polski przystąpiły do sieci „miast dobrej jakości życia” w 2006 roku dzięki czemu kilkanaście miesięcy później powołano Polską Krajową Sieć Miast Cittaslow.
Docenienie potencjału niewielkich miast to trend XXI wieku, doskonale wpisujący się w założenia zrównoważonego rozwój. Miasta spod znaku ślimaka przyjmują wspólne cele dla polepszania jakości życia mieszkańców i przybliżania kultury dobrego życia.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!