ReklamaA1 - Gertis

Wieża Bismarcka w Mrągowie znów otwarta

6 grudnia 2019, 17:16
Wieża Bismarcka w Mrągowie
Wieża Bismarcka w Mrągowie fot. mazury24.eu

Wieża Bismarcka w Mrągowie ponownie otwarta dla mieszkańców i turystów. Na razie właściciele obiektu udostępnili platformę widokową ale plany są bardziej zaawansowane.

Wieża ponownie otwarta

Wieża Bismarcka znów funkcjonuje, ponownie jest otwarta dla mieszkańców Mrągowa i turystów. Obecnie można dostać się jedynie do platformy widokowej na rozległą panoramę miasta i jezioro Czos.

Według zamierzeń właścicieli, już w styczniu 2020 r. ma zacząć w obiekcie funkcjonować również kawiarnia, gdzie będzie można napić się pysznej kawy czy herbaty i delektować się pięknym widokiem. Na tym jednak nie koniec. W okresie letnim przy Wieży Bismarcka mają odbywać się liczne imprezy kulturalne i rozrywkowe oraz powstaną ciekawe ścieżki dydaktyczne.

Trochę historii obiektu

Wieże Bismarcka budowano w Niemczech na cześć kanclerza Niemiec Otto von Bismarcka (1815 – 1898). Był on uważany za bohatera narodowego. Rada miasta Sensburga (Mrągowo) podjęła w 1902 r. decyzję o budowie Wieży Bismarcka. Uroczyste otwarcie odbyło się 18 sierpnia 1906 roku. Był to pierwszy tego typu obiekt na Mazurach.

Wysokość wieży wynosi 23 m. W okresie międzywojennym była punktem widokowym, wyposażonym w lunety. Jest to najlepiej zachowana taka wieża w naszym województwie. Na terenie całej Polski istnieje jeszcze 17 tego typu obiektów.

Wzgórze Jaenike było do pierwszej wojny światowej miejscem spotkań i spacerów – można tu spotkać pozostałości po fontannie i pomnikach.

Obecnie w Wieży Bismarcka w Mrągowie, oprócz możliwości podziwiania panoramy miasta i jeziora Czos, można także obejrzeć stare zdjęcia tego obiektu i poznać, za pomocą specjalnych plansz, historię tego miejsca.

Zobacz jak wygląda Wieża Bismarcka w Mrągowie

Ciekawostka - Medalion Bismarcka

Jednym z bardzo ważnych elementów wieży, który jednak zaginął po 1945 roku był medalion Bismarcka.

Według opisu była to okrągła płaskorzeźba z brązu o średnicy ok. 75 cm umieszczona ponad wejściem do wieży, na wysokości około 3,5 m ponad poziomem gruntu. Medalion ukazuje popiersie księcia z lewej strony, w mundurze i hełmie, bardzo plastycznie z uwypuklonym obramowaniem.

Z lewej i prawej strony głowy napis:

KSIĄŻĘ BISMARCK – BUDOWNICZY RZESZY NIEMIECKIEJ. Dzieło znanego mistrza medalierstwa Dürricha." tłumaczone z j. niemieckiego z książki Ulricha Jakubzika "Sensburg. Stadt in Masuren", Leer 1988, str. 173.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 23

 • 14
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 3
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 2
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka