Wilczy Szaniec na Mazurach – słynna kwatera Adolfa Hitlera jest cały czas otwarta dla zwiedzających. Jednak spacerować można tylko na zewnątrz – budynki pozostają zamknięte. Jednak nie oznacza to, że obiekt nie przechodzi zmian, przygotowując się do sezonu turystycznego.
Mimo pandemii i obostrzeń obecnie Wilczy Szaniec można zwiedzać. Dostępna jest jednak tylko trasa plenerowa – leśna. Ze zwiedzania wyłączone są wystawy znajdujące się w obiektach zamkniętych.
Turyści, którzy przyjeżdżają obecnie do Wilczego Szańca oglądać zatem mogą bunkry albo ich ruiny, korzystając przy tym z utworzonej specjalnej aplikacji albo informacji na tablicach. Mogą też skorzystać z usług przewodników.
Infrastruktura została poprawiona w ubiegłym roku. Utwardzone zostały ścieżki na trasie, pomocne dla osób poruszających się na wózkach, czy dla rodziców z małymi dziećmi. Można odpocząć na ławkach. Zmodernizowana została infrastruktura teletechniczna; ustawiono oświetlenie.
Pandemia nie zahamował planów inwestycyjnych na terenie Wilczego Szańca.
- W tym roku rozpoczęliśmy budowę budynku obsługi turysty. Architektonicznie będzie on nawiązywał do Wilczego Szańca. Będzie betonowy z elementami drewna. Znajdzie się w nim główna hala, sklep z pamiątkami, kawiarenka, informacja turystyczna. Będą też biura i toalety oraz miejsce do obsługi kamperów. Przewidujemy, że budynek będzie gotowy w 2022 roku. Oprócz tego powiększony zostanie parking i zaplecze gospodarcze. Wszystko po to, by obsłużyć kilkaset tysięcy zwiedzających w sezonie – mówi w Radio Olsztyn nadleśniczy Zenon Piotrowicz z Nadleśnictwa Srokowo zarządzającego Wilczym Szańcem.
Lasy Państwowe chcą w kolejnych latach wyremontować obiekt hotelowy i restaurację. Powstać ma też nowa wystawa historyczna. Ma to być ekspozycja dotycząca II wojny światowej, jej skutków i krzywd. Wykorzystane mają być nowe techniki przekazu treści; wystawa kierowana ma być także do turystów zza granicy.
Od ubiegłego roku dużym zainteresowaniem cieszy się wystawa opowiadająca o nieudanym zamachu na Hitlera, który miał miejsce w 1944 roku.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!