ReklamaA1 - Sylwester Stranda

Wilczy Szaniec na Mazurach z kolejnymi prestiżowymi nagrodami

BieżąceInwestycjeHistoria30 października 2023, 9:46
Wilczy Szaniec na Mazurach z kolejnymi prestiżowymi nagrodami
 fot. OEH-P „Wilczy Szaniec” Nadleśnictwa Srokowo.

Tytuł Budowa XXI w. w kategorii "obiekty edukacji, szkolnictwa i nauki", Nagroda Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz Nagroda Dwutygodnika Leśników i Przyjaciół Lasu "Las Polski dla Nadleśnictwa Srokowo. Nagrodę wręczono 27 września na Zamku Królewskim w Warszawie podczas 27 Gali Ogłoszenia Wyników.

Nagrody przyznano za "Budynek informacji i obsługi turystów wraz z zagospodarowaniem terenu na terenie Ośrodka Edukacji Historyczno-Przyrodniczej „Wilczy Szaniec” Nadleśnictwa Srokowo" Wilczy Szaniec, Wolfsschanze, Lasy Państwowe.

Jak czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody: „Budynek informacji i obsługi turystów” wraz z trasami zwiedzania, instalacją teletechniczną, oświetleniem parkowym, parkingiem ze stacją ładowania pojazdów elektrycznych oraz zapleczem sanitarnym spełniającym wymagania osób z niepełnosprawnościami i obsługą kamperów został zaprojektowany i zbudowany w celu podniesienia standardu obsługi turystów. Nowoczesny, użyteczny, funkcjonalny i bezpieczny obiekt zlokalizowany na terenie Ośrodka Edukacji Historyczno-Przyrodniczej Nadleśnictwa Srokowo stanowi centralny punkt, w którym zaczyna się i kończy zwiedzanie „Wilczego Szańca”.

„Wilczy Szaniec” był największą i najbardziej rozpoznawalną polową kwaterą dowodzenia Adolfa Hitlera w latach 1941 – 1945. Obszar, wybrany na kwaterę, położony był w dużym oddaleniu od arterii komunikacyjnych, w starym mieszanym lesie, stanowiącym całoroczną naturalną osłonę obiektów, a Wielkie Jeziora Mazurskie stanowiły naturalną przeszkodę przed wojskami lądowymi.

Obecnie „Wilczy Szaniec” to miasteczko bunkrów zlokalizowane w Gierłoży koło Kętrzyna, w województwie Warmińsko-Mazurskim, które jest wspaniałą atrakcją turystyczną, odwiedzaną przez niemal ćwierć miliona turystów rocznie. Najsolidniejsze bunkry typu ciężkiego, które miały ściany o grubości 4–6 m i stropy do 8 m nadal imponują swoimi rozmiarami, rozmachem oraz solidnością oraz kryją wiele zagadek.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 2
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 1
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina