Wydarzenie w ramach polsko-litewskiego projektu „Wodna Sieć Ekologiczna, "Water Ecological Network”, realizowanego przez Fundację Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich dzięki środkom UE Interreg – w sobotę 22 lutego odbyły się ekologiczne warsztaty dla nauczycieli z Polski i Litwy, podczas których rozpoczęto monitoring mazurskich jezior. To kolejny krok w kierunku skutecznej ochrony akwenów na Mazurach.
W sobotę w godz. 9.00-12.00 zaplanowany został warsztat z wykorzystaniem mobilnych mierników jakości wody.
- Zbadaliśmy wodę w jeziorze Bełdany w Piaskach koło Rucianego-Nidy. Uczestnicy warsztatów poznali również innowacyjne formy prowadzenia zajęć przyrodniczych, z biologii, chemii czy geografii z dziećmi i młodzieżą. Odbyło się spotkanie z przedstawicielem ornitologicznego Stowarzyszenia Miłośników Mazurskiej Przyrody z Giżycka, edukatorami ekologicznymi Szkoły pod Chmurką w Perłach k. Węgorzewa, pojechaliśmy również do Mazurskiego Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej Kumak w Urwitałcie, by poznać obiekt i prowadzone działania w zakresie edukacji przyrodniczej – informuje Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich.
17 lutego odbyło się również spotkanie robocze zespołu projektowego w ramach wspólnych działań na Litwie. Podczas wizyty Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich (lider projektu) w Samorządzie Rejonu Trockiego, podsumowane zostały dotychczasowe działania i omówione kolejne kroki. Dzięki wspólnej pracy i zaangażowaniu udało się wyznaczyć kierunki na nadchodzące miesiące.
- Bardzo dobre i cenne spotkanie z udziałem Agaty Beliak Samorząd rejonu Trok Trakų rajono savivaldybė i zespołu koordynatorek, Donaty Nedveckiej i Anastazji Korytchenko, ze strony polskiej obecna była Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich prezeska Magdalena Fuk, członkini zarządu Małgorzata Kulas-Szyrmer i Agnieszka Koniuk. Z samorządem trockim spotkały się również przedstawicielki gminy Giżycko, która od lat prowadzi z Trokami ścisłą współpracę i ważne dla obu gmin projekty – informuje fundacja.
Celem projektu “Wodna Sieć Ekologiczna” jest wzmocnienie ochrony i zachowania przyrody, różnorodności biologicznej i zielonej infrastruktury, zmniejszenie zanieczyszczenia na granicy Polski i Litwy.
W tym roku w gminie Kruklanki, w miejscowości Sołtmany, otwarte zostanie lokalne Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie będą mogły być przeprowadzane warsztaty i projekty badawcze z udziałem mieszkańców, dzieci i młodzieży oraz gości odwiedzających Mazury i okolice Kruklanek.
Podczas projektu Water Ecological Network zrealizowane zostaną pilotażowe badania jakości wody w wybranych zbiornikach wodnych, które zaprezentowane zostaną naukowcom, a wstępna inwentaryzacja zanieczyszczeń jezior, pozwoli na lepszą identyfikację problemu i zwiększy wiedzę samorządów na temat wpływu turystyki na jakość wód. FOWJM wdroży mobilny pilotażowy System Monitorowania Jakości Wody. Na Mazurach pojawi się pierwszy dron wodny do pomiaru jakości jezior, z boją pomiarową i mobilnym miernikiem jakości wody, tak by możliwy był całodobowy monitoring wód i zdalny transfer danych.
Stworzona zostanie aplikacja z mapą i lokalizacją miejsc oddawania nieczystości z jachtów, będą także zaznaczone punkty zbiórki odpadów na terenach leśnych i rekreacyjnych nad wodą, z podpowiedziami jak śmieci segregować, by kompleksowo w jednym miejscu zebrane były przydatne informacje dla żeglarzy, mieszkańców i turystów. W języku polskim i litewskim opracowany zostanie „Program ochrony i rewitalizacji rzek, jezior i innych siedlisk wodnych na obszarze przygranicznym”.
Przy siedzibie Fundacji przy ul. Łuczańskiej 1 w Giżycku, powstanie nowoczesny, ekologiczny plac zabaw „Mazurski szczupak”, a w ramach konkursu plastycznego dla szkół z okazji Dnia Wody, dzieci z Polski i Litwy będą mogły zaprojektować swój wymarzony, ekologiczny plac zabaw.
Polsko-litewska współpraca to również Piknik Ekologiczny, Transgraniczne Dni Ziemi, warsztaty badawcze z udziałem młodzieży, nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, naukowców, specjalistów, pasjonatów przyrody. Podczas edukacyjnego rejsu, z wykorzystaniem zakupionego sprzętu, przeprowadzane będą okresowe pomiary czystości wody w Giżycku, w Kruklankach zaplanowano transgraniczny spływ kajakowy Sapiną, połączony z akcją sprzątania rzeki i warsztaty kulinarne zero waste właśnie w Centrum Edukacji Ekologicznej w Sołtmanach.
Na zakończenie projektu „Zielona szkoła” dla dzieci w Krainie Wielkich Jezior oraz konferencja podsumowująca działania i wyniki, na którą zaprosimy specjalistów, nauczycieli, studentów, pasjonatów przyrody.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.