ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Wody Polskie apelują – stop dewastacji jezior

Bieżące14 lipca 2023, 6:32Komentarzy: 13
Zdjęcie poglądowe
Zdjęcie poglądowe fot. mazury24.eu

Jeziora to nasze wspólne dobro. Dlatego Gospodarstwo Państwowe Wody Polskie apeluje do wszystkich mieszkających i wypoczywających nad jeziorami o dbałość o środowisko naturalne. Wody Polskie wskazują również w jaki sposób o jeziora należy się troszczyć.

- Masz prawo i bardzo Cię zachęcamy do korzystania z aktywnego i leniwego wypoczynku nad jeziorem. Pamiętaj jednak, że jeziora to nasze wspólne dobro, a woda to nie śmietnik – apelują Wody Polskie.

Wody Polskie współpracują z wieloma instytucjami zajmującymi się gospodarką wodną i ochroną środowiska, strażą rybacką, nadzorem budowlanym, policją i samorządami w celu zapewnienia optymalnej ochrony jezior i rzek przed dewastacją.

- Coraz więcej terenów rolniczych położonych nad jeziorami przekształcana jest w działki rekreacyjne przeznaczone na sprzedaż. Chcesz kupić taką działkę? Pamiętaj, że niszczenie i uszkadzanie brzegów śródlądowych wód powierzchniowych, budowli tworzących brzeg i gruntów pokrytych wodą jest zabronione – przypominają Wody Polskie. - Potrzebujesz pozwolenia wodnoprawnego, aby wykonać urządzenia lub budowle służące do kształtowania zasobów wodnych lub korzystania z nich.

Ponadto grodzić swoją nieruchomość, przylegającą do wód publicznych, można w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu. Ważne jest, aby umożliwić innych osobom przechodzenie na tym obszarze.

- Zignorowanie tych przepisów skutkuje poważnymi konsekwencjami w formie grzywny, kary ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności – czytamy na stronie internetowej Gospodarstwa Państwowego Wody Polskie.

Przypomnijmy, że w 2022 r. na Mazurach wykryto prawie sto poważnych zniszczeń stref przybrzeżnych jezior i rzek. Najczęściej to grodzenie dostępu do jezior, nielegalne stawianie pomostów, wycinanie trzcinowisk czy kopanie kanałów.

Dlatego w Olsztynie osiem instytucji podpisało porozumienie na rzecz ochrony mazurskich jezior i rzek przed dewastacją.

Porozumienie w tej sprawie podpisali Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku – Mirosław Markowski oraz Agata Moździerz - Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, Piotr Jakubowski - Burmistrz Miasta i Gminy Mikołajki, Joanna Kazanowska – Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Szczepan Worobiej - Komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Rybackiej w Olsztynie, Maciej Kotarski - Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego oraz insp. Arkadiuszem Sylwestrzakiem - Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie.

- Porozumienie będzie polegało na współpracy instytucji w zakresie czynności skierowanych w celu zwalczania nielegalnych działań ze strony wszystkich użytkowników śródlądowych wód powierzchniowych administrowanych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – informuje Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 54

  • 32
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 3
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 3
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 5
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 4
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 5
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 2
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina