W Piszu doszło do wypadku na budowie w remontowanym Domu Kultury w centrum miasta. Na miejscu wypadku cały czas pracują służby ratunkowe – jest 7 zastępów strażaków, pogotowie ratunkowe i policja – informuje Radio Olsztyn.
Jak poinformowała Radio Olsztyn nadkomisarz Anna Szypczyńska z piskiej policji, w trakcie wylewania betonu nad jedną częścią dobudówki zawalił się strop. Jeden z pracowników został poszkodowany. Mężczyznę ze złamaną nogą zabrano do szpitala.
Dyrektor Piskiego Domu Kultury Katarzyna Sobiech mówi, że strażacy oraz inspektor nadzoru budowy wszystko sprawdzili. Czeka teraz na szybką ocenę okoliczności wypadku i pozwolenie na wznowienie prac.
Projekt „Modernizacja i Rozbudowa Piskiego Domu Kultury” jest prowadzony pod nadzorem archeologicznym. W związku z tym, gdy odkryto fragmenty muru, fakt ten został zgłoszony do Warmińsko-Mazurskiego Konserwatora Zabytków. Konserwator nakazał wstrzymanie prac ziemnych oraz przeprowadzenie badań archeologicznych w miejscu odkrycia reliktów architektury.
– Dokonaliśmy wszelkich starań, aby prace wykonywane były zgodnie z prawem i poszanowaniem historycznej architektury Pisza. Badania wykazały, że odkryte fragmenty nie są pamiątką po dawnym zamku, a jedynie pozostałościami po hotelu, na którym po wojnie zbudowana była nasza instytucja. W związku z tym, że z ekspertyzy wynikło, że są to XX-wieczne cegły, nie mające już tak dużej wartości historycznej złożyliśmy niezbędną dokumentację badawczą do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Nie zostały zgłoszone do niej żadne zastrzeżenia, więc na początku kwietnia wznowiliśmy prace ziemne – przyznaje dyrektor PDK.
Koszt realizacji całego projektu wyniesie 13 mln 350 tys. zł. Ponad połowę tej kwoty – 7 mln 650 tys. zł stanowi dofinansowanie, jakie Piski Dom Kultury pozyskał w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.
Wyremontowane zostanie właściwie wszystko. Wykonawca wymieni wszystkie instalacje, stolarkę okienną i drzwiową, a także zainstaluje wentylację mechaniczną. Sale dydaktyczne i rekreacyjne dostosowane będą do potrzeb osób korzystających z naszej oferty. Zwiększy się ilość sanitariatów, jak również pojawi się zewnętrzna toaleta publiczna.
Dzięki zamontowaniu wind oraz poszerzeniu korytarzy i drzwi budynek PDK-u będzie dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Ważnymi elementami przedsięwzięcia są nadbudowany dach spadzisty, a także w pełni wyposażona nowa sala widowiskowa, mieszcząca 350 widzów.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.