ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Zaskakująca decyzja PAN. Czy jedna z atrakcji Mazur zniknie?

Bieżące26 sierpnia 2023, 7:41Komentarzy: 1
Zaskakująca decyzja PAN. Czy jedna z atrakcji Mazur zniknie?
 fot. mazury24.eu

Czy to koniec funkcjonowania stacji badawczej Polskiej Akademii Nauk w Kosewie Górnym koło Mrągowa? PAN wydał decyzję o sprzedaży wszystkich trzymanych zwierząt w ośrodku.

Jak informuje Radio Olsztyn, po prawie 30 latach funkcjonowania z turystycznej mapy Mazur zniknie jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych. Chodzi o stację badawczą Polskiej Akademii Nauk w Kosewie Górnym koło Mrągowa.

Ośrodek zajmuje się hodowlą zwierzyny płowej, a turyści mogą tam obserwować dzikie zwierzęta w naturalnych warunkach. Teraz ma się to zmienić. Na stronie internetowej stacji pojawiło się ogłoszenie o sprzedaży wszystkich tamtejszych zwierząt, a chodzi o 400 osobników m.in. jeleni i danieli.

- Kierownictwo akademii zażyczyło sobie, żeby na naszej stronie takie ogłoszenie się pojawiło. Wykonaliśmy tę dyspozycję. Według szczątkowych informacji, bo nikt nas nie informuje szczegółowo, do końca roku mają być zlikwidowane wszystkie zwierzęta. Co rozumieć pod tym sformułowaniem, trudno mi powiedzieć – mówi Radiu Olsztyn kierujący placówką dr Marek Bogdaszewski.

Jak czytamy na stronie internetowej ośrodka na Mazurach: "Instytut Parazytologii im. W Stefańskiego PAN w likwidacji, Stacja Badawcza i Ferma Jeleniowatych IPAR PAN w Kosewie Górnym ogłasza gotowość do przekazania około 400 osobników jeleniowatych (łanie, byki i cielęta 3 gatunków jeleniowatych: jeleń wschodni (około 50 osobników), jeleń szlachetny (około 100 osobników), daniel europejski (około 250 osobników) i owiec (około 30 osobników). Warunki finansowe przekazania – do uzgodnienia. Odbiór zwierząt własnym transportem, Stacja zapewni odłów zwierząt. Termin: listopad, grudzień 2023 (do uzgodnienia)".

Decyzji tej nie rozumieją turyści, którzy w Kosewie mogą obserwować dzikie zwierzęta niemal na wyciągnięcie ręki.

- Szkoda, bo takie miejsca, jak to, powinniśmy otoczyć specjalną ochroną i troszczyć się o nie. One nie tylko dają nam wiedzę na temat zwierząt, ale i dużo atrakcji i radości – powiedział Radiu Olsztyn jeden z odwiedzających.

W ubiegłym roku powstał pomysł, by połączyć stację w Kosewie z Instytutem Rozrodu Zwierząt PAN w Olsztynie. Wnioski te pozytywnie zaopiniowano, ale wraz z początkiem roku zmieniły się władze Polskiej Akademii Nauk i ośrodek postanowiono zlikwidować.

W Kosewie Górnym, niedaleko Mrągowa, funkcjonuje stacja badawcza Instytutu Przyrody Polskiej Akademii Nauk. Od wielu lat naukowcy zajmują się tu jeleniowatymi. To unikatowa w skali Polski i Europy tego typu placówka.

Instytucja jest również otwarta dla turystów. Zwiedzanie fermy Instytutu daje szansę na bliski kontakt z zaprzyjaźnionymi jeleniami, danielami oraz muflonami i ich bardziej dzikimi współtowarzyszami.

To niebywała okazja zobaczyć te zwierzęta praktycznie w ich środowisku naturalnym. W budynku stacji funkcjonuje Muzeum, gdzie można obejrzeć bogate zbiory poroża tych zwierząt oraz piękne fotografie. Po obiekcie i zbiorach oprowadzają i opowiadają przewodnicy. Dodatkowo można tu usiąść i w ciemności posłuchać odgłosów lasu pośród podświetlanych zdjęć i filmów przyrody.

Kolejną atrakcją jest wyprawa z przewodnikiem po pastwiskach zwierząt, gdzie można spotkać stada jeleniowatych.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 22

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 7
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 8
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 4
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Nowy Harsz