ReklamaA1 - Sunport, keje czarterowe

Żeglarz ostrzega. Tu może dojść do poważnego wypadku

Bieżące12 sierpnia 2022, 5:50Komentarzy: 5
Żeglarz ostrzega. Tu może dojść do poważnego wypadku
 fot. Nadesłane

Nie tylko zachowanie żeglarzy czy motorowodniaków może doprowadzić do groźnych sytuacji czy wypadków podczas pływania po mazurskich jeziorach. Również to, co znajduje się w wodzie, a nie powinno tego tu być, może stwarzać poważne zagrożenia dla bezpieczeństwa żeglugi.

Doświadczeni żeglarze wiedzą, jakie ewentualne przeszkody kryją się pod wodami mazurskich jezior. Wiedzą co i kiedy omijać i gdzie lepiej się nie zbliżać. Jak się jednak okazuje, niektóre pozostałości różnych elementów mogą jeszcze zaskoczyć nawet doświadczonych żeglarzy.

O takiej groźnej sytuacji nad jeziorem Dobskim poinformował nas nasz Czytelnik, żeglujący po mazurskich akwenach w ostatnich dniach.

- Piszę w sprawie sytuacji w miejscowości Doba nad jez. Dobskim. Ta rura o średnicy ok. 6-7 cm widoczna na zdjęciach jest wbita w dno w odległości ok 5-6 m od brzegu, parę centymetrów pod lustrem wody. Jest zupełnie niewidoczna z pokładu łodzi dobijającej do brzegu. Na zdjęciach jest nasza wyczarterowana Sasanka, którą dzięki opatrzności dobiliśmy do brzegu omijając tę zdradliwą pułapkę. W przeciwnym razie mielibyśmy skasowane dno i pewnie parę tysięcy do tyłu plus zmasakrowany urlop. Ta rura jest wielkim zagrożeniem dla wszystkich którzy zechcą przycumować – informuje nasz Czytelnik.

Żeglarz ostrzega. Tu może dojść do poważnego wypadku

Dokładnie też określa, że niebezpieczne miejsce, w którym znajduje się podwodna przeszkoda, znajduje się na wysokości działki gminnej, na której jest tylko małe boisko, plac zabaw i przez brak zabudowań zachęca do cumowania.

- Nie zgadzam się z ewentualnym podejrzeniem, iż jest to pozostałość po jakichś starych instalacjach jakich pewnie wiele w jeziorach do dziś. To miejsce jest w centrum wsi i jest używane stale, na zdjęciu np. niebieska łódka wędkarska, która jest tam jednak cumowana bez szwanku, więc nie sposób by to żelastwo przeoczyć – dodaje nasz Czytelnik.

Jak dodaje, rura sprawia wrażenie wbitej w dno i nie nosi śladu korozji. Znajduje się na kursie ewentualnie dobijającej do brzegu jednostki.

Żeglarz ostrzega. Tu może dojść do poważnego wypadku

- Tylko ktoś kto wie o tym może ją ominąć, albo ktoś tak jak my, dzięki szczęściu – pisze nasz Czytelnik. - Bardzo proszę o interwencję w tej sprawie, nas już tam nie ma, ale jest wielu innych, którzy, jeśli to zagrożenie nie zostało usunięte są w niebezpieczeństwie w każdej chwili.

W tej sprawie postaramy się interweniować w instytucjach, które powinny dbać o bezpieczeństwo na konkretnych akwenach na Mazurach.

ReklamaC1 - Ognisty Ptak - wiosna lato 2022

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 45

 • 9
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 4
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 5
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 5
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 17
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 3
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Marshalle

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - AZS Wilkasy