ReklamaA1 - Ever Boats

Zlecił wycięcie ponad 1500 drzew na Mazurach. Zajmie się nim sąd

Bieżące13 stycznia 2023, 6:53Komentarzy: 1
Zdjęcie poglądowe.
Zdjęcie poglądowe. fot. mazury24.eu

Jak informuje RMF, do Sądu Rejonowego w Giżycku wpłynął akt oskarżenia przeciwko Hubertowi T. Mężczyzna miał zlecić wycinkę 1570 drzew. Do dewastacji przyrody doszło niedaleko Rynu, na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Jak podaje stacja radiowa RMF, w marcu 2022 roku do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie wpłynęło zawiadomienie dotyczące wycinki drzew w obrębie jeziora Orło w gminie Ryn. Przeprowadzona kontrola potwierdziła, że doszło do zdewastowania przyrody na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

„W tej sprawie powiadomiono zarówno policję, jak i Urząd Gminy w Rynie. Po wszczęciu śledztwa w tej sprawie ustalono, że to 24-letni właściciel działki Hubert T. zlecił wycinkę, przez którą zniszczeniu uległy wszystkie warstwy roślinności oraz siedliska ptaków - kani czarnej, która jest objęta ścisłą ochroną gatunkową” – czytamy na stronie RMF.

- Na terenie prywatnej działki zostały wycięte drzewa i inna roślinność na obszarze ok. 4 hektarów oraz powstał nasyp grobli - informowała przed rokiem st. asp. Iwona Chruścińska z policji w Giżycku.

Mężczyzna usłyszał w tej sprawie zarzuty, za które grozi mu kara więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat. W trakcie przesłuchania nie przyznał się do winy oraz odmówił składania wyjaśnień w tej sprawie.

Przypomnijmy, że tylko od początku 2022 r. na Mazurach wykryto prawie sto poważnych zniszczeń stref przybrzeżnych jezior i rzek. Najczęściej to grodzenie dostępu do jezior, nielegalne stawianie pomostów, wycinanie trzcinowisk czy kopanie kanałów.

Dlatego w Olsztynie osiem instytucji podpisało porozumienie na rzecz ochrony mazurskich jezior i rzek przed dewastacją.

Porozumienie w tej sprawie podpisali Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku – Mirosław Markowski oraz Agata Moździerz - Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, Piotr Jakubowski - Burmistrz Miasta i Gminy Mikołajki, Joanna Kazanowska – Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Szczepan Worobiej - Komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Rybackiej w Olsztynie, Maciej Kotarski - Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego oraz insp. Arkadiuszem Sylwestrzakiem - Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie.

Działania dotyczyć będą naruszenia brzegów rzek i jezior, w szczególności niszczenia roślinności szuwarowej lub nielegalnej wycinki drzew i krzewów, naruszenia linii brzegowej poprzez wykonanie robót ziemnych, potwierdzonych nielegalnie wykonanych urządzeń wodnych w postaci pomostów o parametrach spełniających wymóg konieczności posiadania pozwolenia na budowę, nielegalnego grodzenia nieruchomości przyległych do śródlądowych wód powierzchniowych (rzek i jezior) w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu.

ReklamaC1 - YachtSalon

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

  • 3
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 1
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 1
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Wilcze Lotnisko

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Karos Pomosty Pływające
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina