Dzika przyroda, skąpa infrastruktura turystyczna, majestat mazurskich jezior i nieskażonej natury. Dzikie plaże, bezludne miejsca. Tak wyglądały Mazury na początku lat 60-tych ubiegłego wieku. Wielu z nas za takimi obrazami ciągle tęskni, zżymając się na postępującą komercjalizację regionu.
Okazją do przeniesienia się w czasie do Mazur lat 60-tych ubiegłego wieku jest obszerna galeria zdjęć z realizacji filmu Romana Polańskiego „Nóż w wodzie”.
Ten film nie tylko utorował polskiemu reżyserowi drogę do wielkiej kariery, ale również jest świetnym obrazem dzikiej natury Mazur z połowy ubiegłego wieku. Jakże odmiennej od tej, którą obecnie znamy.
Prezentowaną przez nas galerię zdjęć wykonał w 1961 r., podczas kręcenia filmu "Nóż w wodzie", Andrzej Kostenko. Film nagrywano nad jeziorami: Mikołajskie, Kisajno, Jagodne i Śniardwy oraz w Giżycku i Mikołajkach.
Ciekawostka - członek komisji ocen scenariuszy - Krzysztof Teodor Toeplitz, uznał w kwietniu 1961 r., że scenariusz „Noża w wodzie” jest znakomitym „pretekstem do pokazania widzowi uroków weekendów na jeziorach mazurskich”.
Przy okazji przekazujemy smutną wiadomość o śmierci aktora – grającego jedną z głównych ról w tym filmie – Zbigniewa Malanowicza. Aktor debiutował właśnie w "Nożu w wodzie".
Malanowicz urodził się w 1938 roku na Wileńszczyźnie w rodzinie polsko-rosyjskiej. Ojciec zaginął, kiedy syn miał zaledwie trzy lata. Wychowywała go, wraz z dwojgiem rodzeństwa, samotna matka, która miała związki z wileńskim zgrupowaniem AK.
Debiutował na szklanym ekranie w debiutanckim filmie Romana Polańskiego "Nóż w Wodzie" w 1962 roku.
Ze względu na nieprzychylność ówczesnych władz i nagonkę na twórców filmu – Malanowicz nie zagrał ani jednej pierwszoplanowej roli w kinie przez kolejnych siedem lat.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.