ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Zobacz, jak wyglądały Mazury w latach 60-tych ubiegłego wieku

Bieżące5 kwietnia 2021, 18:32Komentarzy: 1
Zobacz, jak wyglądały Mazury w latach 60-tych ubiegłego wieku
 fot. Andrzej Kostenko

Dzika przyroda, skąpa infrastruktura turystyczna, majestat mazurskich jezior i nieskażonej natury. Dzikie plaże, bezludne miejsca. Tak wyglądały Mazury na początku lat 60-tych ubiegłego wieku. Wielu z nas za takimi obrazami ciągle tęskni, zżymając się na postępującą komercjalizację regionu.

Okazją do przeniesienia się w czasie do Mazur lat 60-tych ubiegłego wieku jest obszerna galeria zdjęć z realizacji filmu Romana Polańskiego „Nóż w wodzie”.

Ten film nie tylko utorował polskiemu reżyserowi drogę do wielkiej kariery, ale również jest świetnym obrazem dzikiej natury Mazur z połowy ubiegłego wieku. Jakże odmiennej od tej, którą obecnie znamy.

Prezentowaną przez nas galerię zdjęć wykonał w 1961 r., podczas kręcenia filmu "Nóż w wodzie", Andrzej Kostenko. Film nagrywano nad jeziorami: Mikołajskie, Kisajno, Jagodne i Śniardwy oraz w Giżycku i Mikołajkach.

Ciekawostka - członek komisji ocen scenariuszy - Krzysztof Teodor Toeplitz, uznał w kwietniu 1961 r., że scenariusz „Noża w wodzie” jest znakomitym „pretekstem do pokazania widzowi uroków weekendów na jeziorach mazurskich”.

Przy okazji przekazujemy smutną wiadomość o śmierci aktora – grającego jedną z głównych ról w tym filmie – Zbigniewa Malanowicza. Aktor debiutował właśnie w "Nożu w wodzie".

Malanowicz urodził się w 1938 roku na Wileńszczyźnie w rodzinie polsko-rosyjskiej. Ojciec zaginął, kiedy syn miał zaledwie trzy lata. Wychowywała go, wraz z dwojgiem rodzeństwa, samotna matka, która miała związki z wileńskim zgrupowaniem AK.

Debiutował na szklanym ekranie w debiutanckim filmie Romana Polańskiego "Nóż w Wodzie" w 1962 roku.

Ze względu na nieprzychylność ówczesnych władz i nagonkę na twórców filmu – Malanowicz nie zagrał ani jednej pierwszoplanowej roli w kinie przez kolejnych siedem lat.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 26

 • 19
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 2
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaB2 - Luani Consulting
ReklamaA2 - Odysseya Yachts