ReklamaA1 - Wioska Surfów

Zobaczcie jakie zmiany zaszły w porcie Sztynort

BieżąceInwestycje22 kwietnia 2023, 6:22Komentarzy: 3
Zobaczcie jakie zmiany zaszły w porcie Sztynort
 fot. mazury24.eu

Kultowy na Mazurach port w Sztynorcie przeszedł w ostatnich miesiącach gruntowne zmiany. Podczas naszego ostatniego objazdu po Mazurach koniecznie chcieliśmy obejrzeć, jak wygląda obecnie to miejsce, tak chętnie odwiedzane przez żeglarzy.

- Podczas ostatniego objazdu po Mazurach, musieliśmy odwiedzić Sztynort, aby zobaczyć postęp zmian przy kejach. W całym porcie zostały zamontowane y-boom'y, a przy niektórych pomostach pojawiły się domy na wodzie. Zmienia nam się Sztynort w ostatnich latach. Czy te zmiany podtrzymają miano kultowego portu? Ewolucja jest niezbędna, a ostatecznie klimat tworzą ludzie i ostatecznie dalej wszystko w naszych rękach... – opisuje nasz reporter.

Efektem przebudowy całego portu jest całkowita wymiana pomostów. Odbył się demontaż wszystkich starych, wysłużonych, drewnianych pomostów, postawienie nowoczesnych pirsów betonowych, likwidację zakotwiczonych mooringów oraz zamontowanie odnóg cumowniczych.

Jak informuje magazyn Wiatr, wykonawcą tych prac jest znana w branży jachtowej firma Karos. Nowe pomosty będą nie tylko trwalsze, ale także bezpieczniejsze. Załogi będą mogły teraz cumować przy ośmiometrowych odnogach o szerokości około 70 cm, które zapewnią wygodną komunikację.

Żeglarze, pływający po mazurskich jeziorach dobrze znają to miejsce. Znajduje się przy jeziorze Sztynorckim, odsłonięty od jeziora Dargin. Posiada stację paliw, sklep spożywczo - przemysłowy, sklep żeglarski, pensjonat, gastronomię oraz dużą ilość miejsc cumowniczych. Z jeziora Dargin wchodzimy przez Kanał Sztynorcki na jezioro Sztynorckie. Tam już krótki rejs do tego legendarnego mazurskiego portu.

Marina w Sztynorcie to największy port na Mazurach z malowniczą wioską żeglarską, rozbudowaną infrastrukturą, komfortową bazą noclegową i profesjonalną obsługą. Sztynorcki Port to laureat rankingu miesięcznika „Żagle” z najwyższą, pięciogwiazdkową notą.

Na terenie portu znajduje się kapitanat, pensjonat, pole namiotowe i campingowe, parking, sanitariaty, place zabaw dla dzieci, sklepy, restauracja, smażalnia ryb, tawerna "Zęza" i inne punkty gastronomiczne oraz nawodna stacja benzynowa. W sezonie letnim odbywają się koncerty szantowe, imprezy muzyczne, a w niedziele - msze polowe. Na terenie portu można także wypożyczyć sprzęt rekreacyjny i wodny. Jest również możliwość noclegów w ośrodku.

Niezwykle ciekawa jest okolica portu w Sztynorcie. Warto więc zaplanować sobie postój nawet na kilka dni.

Przede wszystkim warto obejrzeć zespół pałacowy w Sztynorcie. Przez 400 lat był siedzibą starego i znamienitego rodu szlachty pruskiej von Lehndorff oraz regionalnym ośrodkiem kultury europejskiej z bogatymi zbiorami bibliotecznymi, numizmatycznymi i znakomitą kolekcją dzieł sztuki.

Centralną część stanowi pałac rodziny von Lehndorff, otoczony od północnej strony rozległym 18-hektarowym parkiem z okazami kilkusetletnich lip, buków, a przede wszystkim z wspaniałymi, ponad 600-letnimi, dębowymi alejami.

Okolice Sztynortu są idealnymi terenami dla turystyki rowerowej, jeździeckiej. W porcie jest możliwość wypożyczenia sprzętu turystycznego i rekreacyjnego.

Okolice portu w Sztynorcie to znakomite tereny spacerowe. Ciekawą propozycją pieszej wycieczki w otoczeniu Pensjonatu „Sztynort” jest szlak spacerowy wokół jednego z najciekawszych zabytków mazurskich – barokowego pałacu Lehndorffów oraz otaczającego go parku leśnego.

Położenie Sztynortu w centrum północnej części Mazur czyni z niego idealną bazę do zwiedzania okolicznych atrakcji turystycznych. Wytyczone piesze i rowerowe szklaki turystyczne poprowadzą do punktów widokowych. Podążając nimi dotrzeć można do neogotyckiej kapliczki cmentarnej, dobrze zachowanego kompleksu bunkrów w Mamerkach z okresu II wojny światowej, monumentalnych konstrukcji Kanału Mazurskiego, który miał łączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z dorzeczem Pregoły i z Bałtykiem.

Mając do dyspozycji samochód czy rower zaplanować można wycieczki wokół jeziora Mamry wiodące szlakiem miejscowej architektury czy osobliwości przyrodniczych chronionych w rezerwatach. Warto udać się także do nieodległej kwatery polowej Hitlera – Wolfsschanze w Gierłoży, Twierdzy Boyen w Giżycku, zamku w Reszlu, sanktuarium w Świętej Lipce czy niezwykłych dawnych wiaduktów kolejowych w Stańczykach.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Ruciane Tarasy
ReklamaB2 - To tutaj
ReklamaA2 - Odysseya Yachts