ReklamaA1 Stranda Zima

Zwiększa się ilość turystów odwiedzających Wilczy Szaniec na Mazurach

BieżąceHistoria7 stycznia 2025, 11:58
Zwiększa się ilość turystów odwiedzających Wilczy Szaniec na Mazurach
 fot. mazury24.eu

Wilczy Szaniec, dawna kwatera Adolfa Hitlera, jest jedną z największych atrakcji turystycznych Mazur. Każdego roku kompleks bunkrów, położony w lasach koło Kętrzyna, przyciąga setki tysięcy odwiedzających. W 2023 roku około 340 tys. osób odwiedziło Wilczy Szaniec. W ubiegłym roku ta liczba jeszcze wzrosła.

Wilczy Szaniec to nie tylko muzeum, to również miejsce edukacji historycznej z wystawami i interaktywnymi lekcjami, na które ściąga młodzież z całego kraju. Leśnicy ze Srokowa, opiekujący się bunkrami, wskazują, że wzrost wynika ze stabilizacji rynku turystycznego. Coraz więcej osób chce poznawać historię swojego kraju. Edukacja odbywa się między innymi przez interaktywną wystawę "Czas terroru 1939-1945".

- Z radością informujemy, że w 2024 roku nasz ośrodek odwiedziło aż 370 000 osób – to o 10% więcej niż w 2023 roku! To dla nas ogromny powód do dumy i wielka motywacja do dalszego rozwoju – informuje Nadleśnictwo Srokowo na Mazurach.

W minionym roku wybudowano platformę widokową na jednym z bunkrów. To pierwszy etap inwestycji. Gospodarze obiektu szacują, że na Wilczy Szaniec wydano około 20 mln zł w ciągu 8 lat.

Bunkier Adolfa Hitlera, podobnie jak wszystkie inne schrony w Wilczym Szańcu, został wysadzony przez armię III Rzeszy 24 stycznia 1945 roku, gdy kilkadziesiąt kilometrów dalej była już Armia Czerwona.

W literaturze poświęconej tej kwaterze podaje się, że do wysadzenia każdego bunkra-giganta, a do takich należy schron Hitlera, używano około 8 ton trotylu. Mimo tak ogromnej ilości materiałów wybuchowych bunkier Hitlera, oraz inne giganty, nie zawaliły się całkowicie.

W przypadku bunkra Hitlera niemal w kompletnym stanie zachowała się frontowa ściana, szkody wyrządzone przez wybuch widać dopiero z tyłu bunkra. I to właśnie tam ma być umieszczona platforma dla zwiedzających.

Obecnie w Wilczym Szańcu można wchodzić do dwóch bunkrów: Goeringa oraz schronu łączności. W pierwszym z bunkrów na ścianach zawieszono archiwalne zdjęcia ekscentrycznego marszałka III Rzeszy, w schronie łączności można zobaczyć aranżację obrazującą pracę żołnierzy (słychać w niej dźwięki pracujących w tym schronie maszyn).

Wilczy Szaniec w latach 1941-44 był kwatera główną wodza III Rzeszy Adolfa Hitlera oraz Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych Niemiec.

Obiekt znajduje się w lesie, obok wsi Gierłoż, 8 kilometrów na wschód od Kętrzyna. Powstała w 1941 r., by Hitler mógł stąd właśnie dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR. To właśnie tu 20 lipca 1944 Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften dokonali nieudanego zamachu na życie wodza III Rzeszy.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina