Jak informuje Mazurski Park Krajobrazowy, przechodzące na początku lutego niże, z silnymi porywami wiatrów, spowodowały sporo zniszczeń w drzewostanie. Niestety sile żywiołu nie oparł się również pomnik przyrody „Królewska Sosna”, położony nad Jeziorem Mokrym.
Sosna zwyczajna, w wieku ok 320 lat, wysokości 35 m i obwodzie pnia 360 cm, obumarła w 1973 roku. Drzewo rosło w Rezerwacie „Królewska Sosna”, przy ścieżce edukacyjnej Krutyń – Zgon.
Sam rezerwat chroni ponad 200 letni drzewostan sosnowy oraz 3 śródleśne jeziorka dystroficzne. W rezerwacie znajduje się także, inny znany pomnik przyrody, 420-letni „Dąb Nad Mukrem”.
- Drewno przewróconej sosny pozostanie na miejscu w rezerwacie, gdzie będzie ulegało powolnemu rozkładowi, tworząc nowe mikrosiedlisko, dając miejsce do rozwoju grzybów, mchów i owadów saproksylicznych. Obieg materii jest nieodzownym elementem funkcjonowania ekosystemów, decydującym o trwałości procesów w nim zachodzącym – informuje Mazurski Park Krajobrazowy.
Mazurski Park Krajobrazowy został utworzony w grudniu 1977 r. w celu zachowania wartości przyrodniczych, kulturowych i historycznych tego obszaru dla potrzeb nauki, dydaktyki i turystyki.
W granicach Parku znajduje się największe w Polsce jezioro Śniardwy oraz północna część Puszczy Piskiej z rzeką Krutynią.
Park położony jest na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i obejmuje swoimi granicami części gmin: Piecki, Mrągowo, Świętajno, Ruciane-Nida, Mikołajki, Orzysz i Pisz, zajmując pogranicze trzech powiatów: mrągowskiego, piskiego i szczycieńskiego.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!