Galeria Rzeźby - Adam SzubskiGaleria Rzeźby - Adam Szubski

Atrakcja poza szlakiem WJM
1 0 5695

Nie ma chyba lepszego miejsca na prezentowanie ludzkich głów niż miejscowość o nazwie Zgon. W tej niewielkiej wiosce lezącej obok Piecek (Mrągowo) znajduje się Galeria Głów. Prowadził ją znany artysta Adam Szubski. Teraz tu można oglądać efekt Jego prac.

Miejscowość Zgon znana jest z tego, że urodził się tu pisarz Igor Abramow-Newerly (1903-87), autor m.in. „Wzgórza Błękitnego Snu”, „Zostało z uczty bogów” i „Pamiątki z Celulozy” (sfilmowanej przez Jerzego Kawalerowicza).

Artysta na miarę światową

Miejscowość rozsławił również Adam Szubski, który swoją artystyczną przystań znalazł w starej mazurskiej chacie z XIX wieku. Jego prace zostały zakupione do wielu kolekcji prywatnych i muzealnych w Europie i na świecie (Watykan, USA, Japonia).

Adam Szubski był związany z grupą artystów „Niezależni 69″ (wystawiający poza cenzurą). Właśnie w metalu (cynk, miedź i mosiądz oraz kwas solny do wytrawiania) powstawały prace kameralne i przestrzenne. Tworzył też  sztukę użytkową.

Posługiwał się spawarką i kowadłem. Nie wykonywał żadnych szkiców czy rysunków, dzieła powstawały „z głowy”. Z czasem wytworzył własną technikę. W latach 1962-1963 prezentował swoje prace na murach warszawskiego Barbakanu oraz w kawiarni „Kamienne Schodki” na Rynku Starego Miasta w Warszawie.

W latach 70. XX wieku brał udział w wystawach we Frankfurcie, Monachium, Hamburgu (Niemcy), Palermo i Florencji (Włochy), Rotterdamie (Holandia), Sztokholmie i Goeteborgu (Szwecja), Wiedniu (Austria). Jego prace zostały zakupione do wielu kolekcji prywatnych i muzealnych w Europie i na świecie (Watykan, USA, Japonia).

Porzucił wielki świat dla mazurskiej chałupy

W 1972 roku Szubski pojawił się w Zgonie. Ponad stuletniej chałupie przywrócił pierwotne wnętrze, czego efektem jest wpisanie jej do rejestru zabytków. Zafascynowany ludźmi Mazur przez 10 lat tworzył cykl „Oblicza”. Maski, głowy i całe postacie wykonywał w mieszance cementów, żywic, akryli i farb.

Portretował gównie przyjaciół i znajomych, którzy odwiedzali Zgon, a także mieszkańców wsi. Na prośbę swojego przyjaciela, Wojciecha Siemiona zaangażował się w realizację scenografii do plenerowej inscenizacji „Kartoteki” Tadeusza Różewicza wystawionej w Petrykozach.

Szubski, wraz z żoną Anną Sierpińską-Szubską, organizował wystawy, pokazy, małe spektakle artystyczne. Założyli Stowarzyszenie Kulturalne „Nasz Zgon”. 

Tu obejrzysz "mazurskie głowy" i stuletnią chałupę

Artysta zmarł w 2008 r. w wieku 77 lat. Został pochowany na cmentarzu w Wilanowie w Warszawie. W Zgonie pozostały jego prace. Porośnięte mchem robią niezwykle wrażenie. Jego prace można oglądać nie tylko wewnątrz budynku ale również na zewnątrz, na pobliskiej łące, przy drodze, stanowiąc niejako kierunkowskaz do galerii.

Pobyt tu to również okazja do zwiedzenia starej, mazurskiej chaty z XIX wieku.

Galeria Rzeźby - Adam Szubski - zdjęcie
+ 11 zdjęć

Galeria Rzeźby - Adam Szubski

Zgon 37

Mapa google
ReklamaA1 - port 69