Kamienna Baba PiszKamienna Baba Pisz

Atrakcja na szlaku WJM
1 0 8369

Jedna z największych zagadek regionu Mazur. Kamienna baba w Piszu, odnaleziona w miejscowości Wejsuny w 1872 r. Na temat jej powstania i ewentualnego przeznaczenia krążą legendy. Uważa się, że jest kamienną pozostałością po nieistniejących już plemionach pruskich.

Kamienną babę – tak uznaniowo nazywa się ten posąg można oglądać przez budynkiem Ratusza w Piszu. Kto dokładnie jest jej autorem i czemu miała służyć – tego nie wiemy. Snute są domysły, że autorami takich rzeźb, bo jest ich więcej na Mazurach, byli członkowie pruskiego plemienia Galindów. Nie zostały jednak żadne informacje do czego te posągi miały Prusom służyć. Czy do obrządków religijnych? Może jako ozdoba lub po prostu punkt orientacyjny? Domysłów jest dużo w tej sprawie.

Kamienną babę z Pisza odkryto w 1872 r. w miejscowości Wejsuny. Ma wysokość 140 cm i wyraźnie wyrzeźbioną twarz. Warto obelisk obejrzeć, dotknąć, turyści chętnie robią sobie zdjęcie z tym niezwykle tajemniczym przedmiotem na temat którego pochodzenia głowią się do dziś historycy i archeolodzy.

Kamienna Baba Pisz

Pisz, Plac Daszyńskiego 1

Mapa google
ReklamaA1 - Piękny Brzeg