Kamienny Park (okolice miejscowości Paprotki a jeszcze Rydzewo) to zaklęta w kamieniu kraina na Mazurach. Dzieło jednego człowieka – Henryka Sawko. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału filmowego o tym niezwykłym miejscu.
Tony kamieni, rzeźby z drewna i kamienia, bardzo dużo metaloplastyki i to wszystko przeplecione filozofią. Zaledwie 4km od Jeziora Bocznego i portu Tło dla Mew. To miejsce znane jest za granicą. Przyjeżdżają tu turyści z Niemiec, Włoch, Szwajcarii i Austrii. Będąc w pobliżu trzeba koniecznie to miejsce odwiedzić. Każdy dozna tu osobistych wrażeń.
Henryk Sawko na terenie swej posesji zgromadził i wyeksponował tysiące głazów narzutowych. Rolnik wyorał je podczas prac polowych, zwiózł ciągnikiem do zagrody, gdzie cieszą oczy nie tylko właściciela, ale także turystów coraz liczniej odwiedzających Kamienny Park. Kamienie to nie jest jedyna pasja Pana Henryka. Właściciel Kamiennego Parku rzeźbi w drewnie, tworzy metaloplastykę oraz... pisze wiersze o urodzie mazurskiej ziemi i miłości do niej i do rodzinnego domu.
Ściany domu, budynków gospodarczych oraz ogrodzenia posesji ozdobił artysta jeleniami, żaglówkami, słońcem, łabędziami i innymi symbolami, które nieodparcie kojarzą się z Mazurami i jeziorami. Głazy gromadzone są już od kilkunastu lat. Początkowo miał powstać tylko Pomnik Milenijny na przełom tysiącleci, ale głazów na posesji ciągle przybywa. Wśród zbiorów znajduje się ciekawy okaz skały z zastygłym szkieletem belemnita potocznie nazywanym strzałką piorunową. Najczęściej wśród głazów spotkać można różne granity, ale zgromadzone są też piękne granitognejsy, gnejsy, bazalty, granitoidy oraz takie, w których nagromadzone są części różnych rodzajów skał jednocześnie.
Bardzo pięknie wśród głazów zostały wkomponowane rzeźby drewniane lub elementy „obrazków” wykonane w metaloplastyce oraz wiersze gospodarza wykute w kamieniach. Całości dopełnia specjalnie wykonana „grota” kamienna, stoliki, miniaturowy wiatrak na wzgórzu i „kamienny krąg” ułożony ze zgromadzonych głazów.
Oprócz tych atrakcji, w wielu miejscach spotkać można różne dawne urządzenia gospodarstwa domowego, maszyny rolnicze i przedmioty codzienne używane przez gospodynie i gospodarzy w dawnych czasach. Jeśli będziecie w tym rejonie Mazur, naprawdę warto zajechać w to niezwykłe, magiczne miejsce.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Port nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!