Krzyż Św BrunonaKrzyż Św Brunona

Atrakcja na szlaku WJM
0 0 2121

Odwiedzających Giżycko na Mazurach może zastanawiać stojący na wzniesieniu krzyż. Według wielu podań – misjonarz św. Brunon w 1008 r. ochrzcił wodza pruskiego plemienia Galindów Jesegupa. Gród tego plemienia podobno znajdował się pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Wzgórza zaś ma być domniemany miejscem śmierci zakonnika.

Mimo, że źródła historycznie nie są zgodne co do tego, czy wzgórze nad Niegocinem jest miejscem śmierci św. Brunona, to od lat władze kościelne z diecezji ełckiej organizują tam polowe msze i spotkania młodych, a miejsce to jest chętnie odwiedzane przez żeglarzy i turystów. Jeśli chodzi o określenie miejsca śmierci św. Brunona, do której doszło w 1009 roku, to historycy są zgodni tylko co do tego, że znajdowało się ono w Prusach.

Giżycko uhonorowało jednak misję św. Brunona na terenie dawnych plemion pruskich. Uroczystości odsłonięcia krzyża na wzgórzu odbyły się 30 października 1910 roku.

Od tego czasu miejsce to stało się jednym z najbardziej ulubionych tras spacerowych mieszkańców Giżycka i turystów, tutaj też spotykały się całe rodziny podczas niedzielnego wypoczynku. Powstała również ścieżka piesza i rowerowa.

Wzniesienie znajduje się około 1,5 km od centrum Giżycka, między jeziorem Niegocin a Twierdzą Boyen, przy ścieżce spacerowej i linii kolejowej z Giżycka do Niegocin-Wilkasy. Do wzgórza można dojść ścieżką rowerową, brzegiem jeziora Niegocin, obok linii kolejowej do Niegocin-Wilkasy lub ulicą Św. Brunona. Z jego szczytu można podziwiać panoramę miasta i okoliczny krajobraz.

Krzyż Św Brunona - zdjęcie
+ 15 zdjęć

Giżycko, ul. Świętego Brunona

Mapa google
ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina