Mamerki Bunkry - KwateraMamerki Bunkry - Kwatera

Atrakcja na szlaku WJM
1 0 6331

Bunkry Mamerki – tu można dotknąć historii. Wszystkich pasjonatów historii, szczególnie ostatniej wojny światowej, z pewnością zainteresuje kompleks bunkrów w Mamerkach. Te wojskowe obiekty ochronne nie tylko można zobaczyć ale również zwiedzić!

To prawdziwa perełka turystyki historycznej. Prawdziwie samowystarczalne miasteczko wojenne. Kompleks 30 niezniszczonych bunkrów, zlokalizowanych 8 kilometrów za Węgorzewem. To tu mieściła się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH) podczas agresji Niemiec na ZSRR. To tu w latach 2016 i 2017 poszukiwano zaginionej Bursztynowej Komnaty. Cały kompleks jest ogromny i zajmuje teren 600 m2 powierzchni.

Niektóre zaprojektowane przez samego Adolfa Hitlera. Zachowały się w dobrym stanie do dziś. Parking dla samochodów zlokalizowany jest w samym centrum kompleksu. Można więc szybko i łatwo dotrzeć do tych obiektów. Nie tylko je obejrzeć z zewnątrz ale również wejść do środka. Warto zaopatrzyć się w latarki, ponieważ nie ma tam oświetlenia. Obiekt – czyli 30 żelbetonowych bunkrów powstał przed inwazją III Rzeszy na ZSRR w 1941 r. To tu właśnie przygotowano spisek na życie Adolfa Hitlera przez przeciwników wodza Rzeszy pod dowództwem płk Clausa Stauffenberga. Przebywali tu najwyżsi rangą generałowie niemieccy oraz wódz faszystowskich Włoch Benito Mussolini.

Mamerki to nie tylko bunkry ochronne ale cała infrastruktura zaopatrzenia tego miejsca – budynki transformatorowni i kotłowni, hala łączności i elektrownia. To wszystko można zwiedzić. Ciekawostką jest to, że po zwiedzeniu bunkra nr 28 można przejść podziemnym, oświetlonym przejściem do bunkra nr 30, gdzie spotkamy samego…Adolfa Hilera. Można tu również obejrzeć replikę niemieckiego okrętu podwodnego (u-boot) i wejść do środka.

Na terenie obiektu działa jedyne w Europie Muzeum II Wojny Światowej poświęcone frontowi wschodniemu. Możemy tu obejrzeć dwie największe na świecie makiety: bitwy pod Kurskiem (24 m2) oraz bitwy o Stalingrad (16 m2). Znajduje się tu również najwyższa w regionie, 38-metrowa wieża, z której można oglądać nie tylko cały obiekt obronny z lotu ptaka, ale również podziwiać panoramę jeziora Mamry. Zwiedzenie całego obiektu zajmuje około 2 godzin. Wejście jest biletowane. 

Otwarte

  • Cały rok, w sezonie od 25.04 do 30.09 od 9.30 do 18.30

Bilety

  • dorośli - 17 zł
  • dzieci i młodzież - 12 zł
  • bilety grupowe - dorośli - 14 zł
  • bilety grupowe - dzieci - 9 zł
  • parking - 9 zł
Mamerki Bunkry - Kwatera - zdjęcie
+ 18 zdjęć
ReklamaA1 - port 69