Mauzoleum LehndorffówMauzoleum Lehndorffów

Atrakcja na szlaku WJM
0 0 2255

Neogotycka budowla, jedna z najciekawszych architektonicznych pamiątek pozostawionych na Mazurach przez wschodniopruski ród Lehndorffów. Świątynię na półwyspie w pobliżu przesmyku między Jeziorem Sztynorckim a Darginem zbudowano w połowie XIX w. z inicjatywy właścicieli pałacu w Sztynorcie, Lehndorffów.

Od ok. 1859 r. neogotyckie mauzoleum góruje nad cmentarzem. W nadziemnej części o gwiaździstym sklepieniu znajdowała się kaplica z krzyżem nad wejściem. Wewnątrz znajdował się obraz z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, przeniesione z kościoła w Radziejach epitafia drewniane z XVI-XVIII w. oraz wmurowana w ścianę płyta nagrobna Meinharda von Lehndorffa, którą w 1997 r. zabrano do muzeum w Węgorzewie, a następnie odrestaurowano.

W krypcie pod kaplicą umieszczano na na stelażach trumny zmarłych z rodu Lehndorffów. 

Sama budowla jest ciekawa architektoniczna. Jest ośmioboczna i o tyle nietypowa, że dwukondygnacyjna. W podziemiu, do którego wchodzi się od strony jeziora, znajduje się krypta grobowa, a wejście od strony bramy prowadziło na górną kondygnację, która pełniła funkcję kaplicy. 

Wokół niego urządzono cmentarz. Stare krzyże widnieją wśród zarośli do dziś, niestety, zachowała się tylko ich część. Sama kaplica już po wojnie została rozgrabiona, a pozbawiona jakiegokolwiek dozoru − niszczeje. Obecnie obiekt przechodzi zaawansowany remont dzięki wsparciu Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury.

Mauzoleum Lehndorffów - zdjęcie
+ 12 zdjęć

Mauzoleum Lehndorffów

Sztynort, pomiędzy jeziorami Sztynorckie i Dargin

Mapa google
ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina