Piramida w RapiePiramida w Rapie

Atrakcja poza szlakiem WJM
1 0 5436

Czy Mazury mogą nas zaskoczyć czymś więcej niż pięknem przyrody i zabytkami swojej przeszłości? Tak, jeśli udamy się do miejscowości Rapy. Tam możemy obejrzeć…piramidę. Obiekt, podobnie jak egipski pierwowzór również służył do celów pochówkowych.

Niedaleko Bań Mazurskich, w miejscowości Rapa (w pobliżu granicy z Obwodem Kaliningradzkim) znajduje się mauzoleum rodzinne rodu Farenheit. Członkowie tego rodu wiele podróżowali po świecie oraz zdobywali gruntowną edukację.

W XVIII w. kupili tu wieś Angerapp i wybudowali siedzibę rodu w stylu neoklasycystycznym. Zafascynowani kulturą starożytnego Egiptu przedstawiciele tego rodu, w pobliżu swojej posiadłości wznieśli imponujący grobowiec rodzinny o kształcie piramidy. Jego twórcą prawdopodobnie był Bartel Thorwaldsen. Artysta ten znany jest między innymi jako autor stojących w Warszawie pomników Mikołaja Kopernika i ks. Józefa Poniatowskiego, rzymskiego grobowca papieża Piusa VII, a także monumentu, który przedstawia elektora bawarskiego Maksymiliana I.

Pierwsza w grobowcu spoczęła 3-letnia córka Fridericha Farenheita, uważanego za najbogatszego magnata w Pruasach. Później pochowano tam również kilku członków rodu budowniczego piramidy Friedricha Heinricha. Przypuszcza się, że głównym celem budowy takiego mauzoleum była chęć odpowiedniej mumifikacji zwłok najbliższych. Piramida znajduje się w lesie i wiedzie do niej piaszczysta alejka. Ma wysokość 15,9.m. Jej podstawa to kwadrat o wymiarach 10,4 x 10,4m. Posiada trzy otwory wentylacyjne. Trumny w grobowcu ułożone został na płaskim podłożu. Kąt pochylenia ścian zewnętrznych to 68-70° (wewnętrznych 51°52'). Warto zwrócić uwagę, że jest dokładnie taki sam, jak w piramidach w Egipcie.

Radiesteci wskazują, że miejsce wybrane na lokalizację mazurskiej piramidy nie zostało wybrane przypadkowo. Przede wszystkim, według ich badań, jest to miejsce o „pozytywnym promieniowaniu” z wnętrza ziemi. Jest to więc tzw. „miejscem mocy”.

Podczas I i II wojny światowej grobowiec został zdewastowany przez Rosjan. Po 1945 r. nie został odbudowany i długo padał ofiarą wandali. Zwłoki złożone w trumnach były bezczeszczone. W wyniku wielu publikacji prasowych na temat piramidy w Rapie i odwiedzin licznych rzesz turystów, obiekt został w końcu odpowiednio zabezpieczony i odnowiony. Wejście zamurowano a w oknach pojawiły się kraty. Uporządkowano również spoczywające tu zwłoki. Obiekt można więc oglądać tylko z zewnątrz oraz zajrzeć do środka przez okienka. Piramida została też w końcu wpisana na listę zabytków.

Ostatnie badania archeologiczne wykluczyły romantyczną opowieść o istniejących pod piramidą w Rapie rozległych lochach gdzie być może mogły znajdować się ukryte kosztowności rodu Farenheitów.

W 2018 r. piramida przeszła gruntowny remont, została zabezpieczone przed niszczeniem, ponieważ wcześniej jej stan techniczny był już fatalny i groził w każdej chwili zawaleniem obiektu. Piramida w Rapie jest uważana za jedną z najbardziej tajemniczych atrakcji turystycznych na Mazurach i zabytek unikatowy w skali kraju. Według historyków, inicjator jej budowy był spokrewniony z Danielem Gabrielem Fahrenheitem, wynalazcą termometru rtęciowego i skali temperatur używanych w części krajów anglosaskich.

Piramida w Rapie

Rapa

Mapa google
ReklamaA1 - Sylwester Stranda