Punkt widokowy na panoramę ŚniardwPunkt widokowy na panoramę Śniardw

Atrakcja na szlaku WJM
0 0 7054

Nieopodal miejscowości Kwik - na Mazurach Południowych, znajduje się punkt obserwacyjny. W rzeczywistości jest to naturalny klif nabrzeżny, z którego rozpościera się z wspaniały widok na największe polskie jezioro – Śniardwy.

Do tego miejsca najlepiej dostać się skręcając z drogi krajowej numer 63 (Pisz – Orzysz), do miejscowości Kwik - należy przejechać całą wieś - aż do drogi szutrowej, którą trzeba jeszcze przebyć około 1,5 kilometra. Przy drodze znajduje się drogowskaz „Wysoki Brzeg”.

Po przejechaniu około 500 metrów, wąską i dość wyboistą drogą znajduje się mały parking. Stamtąd, po dosłownie kilku krokach ukaże nam się widok na piękną panoramę Śniardw. Do punktu widokowego dotrzemy również rowerem, korzystając z Mazurskiej Pętli Rowerowej.

Śniardwy

Jezioro Śniardwy to największy akwen w Polsce, nazywany „mazurskim morzem”. Rozciąga się na terenie powiatów mrągowskim i piskim. Leży na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, w dorzeczu rzeki Pisy. Żeglarze powinni tam uważać na liczne skupiska głazów, które znajdują się pod powierzchnią wody. Jezioro jest dość płytkie i niebezpieczne. Wymiary jeziora: powierzchnia 113,4 km2, maksymalna długość 22,1 km, szerokość 13,4 km, średnia głębokość 5,8 m, maksymalna głębokość 23,4 m. Akwen jest dość płytki. Na jeziorze znajdowało się 8 wysp, dziś są już tylko dwie: wyspa Pajęcza oraz Czarci Ostrów (byłe wyspy Szeroki Ostrów oraz Kaczor są połączone groblami z lądem). Śniardwy obfitują też w zatoki, z czego dwie południowe - Warnołty i Seksty stanowią jakby oddzielne jeziora. Jezioro Śniardwy ma połączenie z wieloma okolicznymi jeziorami (Tuchlin, Łuknajno, Mikołajskim, Roś, Białoławki i Tyrkło), poprzez które łączy się z Jeziorem Mamry tworząc razem Wielkie Jeziora Mazurskie. Śniardwy posiadają dwa odpływy powierzchniowe – Kanał Jegliński, prowadzący do jeziora Roś i rzekę Wyszkę, wpływającą do jeziora Białoławki. Oba cieki mają przepływ regulowany (śluzą, jazem).

Ciekawostki

W pobliżu znajduje się półwysep o nazwie Czarci Ostrów. Znaleźć można na nim ruiny i pozostałości po dawnej twierdzy pruskiej, wybudowanej w drugiej połowie XVIII w. Twierdza pozostała nietknięta przez wrogie siły wojskowe, lecz ugięła się pod naporem sił natury. Najpierw konstrukcje bardzo mocno uszkodziło tornado w 1787, a 5 lat później dzieła zniszczenia dokonał huragan. Po tych wydarzeniach twierdza nie nadawała się już do odbudowy i tym samy o niej zapomniano.

Punkt widokowy na panoramę Śniardw - zdjęcie
+ 12 zdjęć

Punkt widokowy na panoramę Śniardw

niedaleko wsi Kwik

Mapa google
ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina