Ruiny pałacu w NotyścieRuiny pałacu w Notyście

Atrakcja poza szlakiem WJM
1 0 3438

Pałac w Notyście Wielkim – niewiele o nim wiadomo – chyba jeden z nielicznych, prawie całkowicie zapomnianych pałaców na Mazurach.  

Pałac powstał na początku XX wieku. W 1907 r. natomiast Notyst Wielki i Notyst Dolny stanowiły jeden majątek o powierzchni 492,17 ha, którego właścicielami byli M. Enoch i A. Brunn. W majątku istniały: gorzelnia, młyn wodny i wiatrak, zajmowano się hodowlą koni i bydła. Nie został zrujnowany podczas ostatniej wojny światowej, ale później Armia Czerwona najpierw zniszczyła ściany i dach, potem pałac został rozgrabiony przez żołnierzy i ludność. Po wojnie stał się siedzibą Państwowego Gospodarstwa Rolnego.

Pomieszczenia na poddaszu wykorzystywane były jako mieszkania komunalne dla pracowników. Piwnic natomiast używano jako miejsca odprowadzania ścieków sanitarnych z części nadziemnej. Pod koniec XX w. zrujnowany pałac został kupiony przez prywatnego inwestora. Rozpoczęły się nawet prace modernizacyjne, które jednak zostały przerwane. Obiekt obecnie jest w takim stanie, jak pokazano na zdjęciach. Po dawnym budynku pozostały tylko piwnice oraz stary park rozciągający się z tyłu, cała reszta została rozebrana ze względu na bardzo zły stan techniczny.

Ruiny pałacu w Notyście - zdjęcie
+ 39 zdjęć

Ruiny pałacu w Notyście

Notyst Wielki, gmina Mrągowo

Mapa google
ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina