Wieża Bismarcka MrągowoWieża Bismarcka Mrągowo

Atrakcja poza szlakiem WJM
2 0 10709

Wieża stojąca w Mrągowie to obiekt unikatowy – jedyny w swoim rodzaju punkt widokowy oraz kawiarnia. Na poszczególnych piętrach znajdują się wystawy tematyczne. Z tarasu widokowego na szczycie wieży można podziwiać panoramę miasta oraz otaczające je lasy i jeziora.

Wysoka na 23 metry wieża – tzw. „Wieża Bismarcka” powstała z inicjatywy burmistrza Hermana Jaenike i rady miasta Mrągowo 18 sierpnia 1906 r. Na miejsce wybrano pozostałości po ceglanym wiatraku. Takie obiekty powstawały na wszystkich terenach należących przed I wojną światową do Niemiec. Po śmierci „żelaznego kanclerza” Otto Bismarcka w 1898 r. w całych Prusach pojawiła się chęć uczczenia tego polityka. Wznoszone więc były kolumny i wieże widokowe. Taka też inicjatywa została zrealizowana w Mrągowie.

Był to pierwszy tego typu obiekt na Mazurach. Obecnie na terenie Polski istnieje jeszcze 17 takich wież Bismarcka. Ta w Mrągowie jest jednak w najlepszym stanie technicznym. W okresie międzywojennym wieża była punktem widokowym, wyposażonym w lunety. Samo wzgórz było do pierwszej wojny światowej miejscem spotkań i spacerów – można tu spotkać pozostałości po fontannie i pomnikach. Obecnie jest obiektem zabytkowym. Od 2019 r. można ją zwiedzać. Na niektórych piętrach znajdują się tablice z historią budynku oraz mrągowskimi legendami.

W przyziemiu 1 lutego 2020 roku została uruchomiona kameralna kawiarnia, oferująca gorącą czekoladę, mieszanki herbat inspirowane mrągowskimi legendami, słodkie desery oraz świeżo mieloną kawę. W sezonie letnim można również skorzystać z ogródka kawowego i strefy relaksu umieszczonych wśród zieleni okalającej wieżę. Funkcjonuje tu także sklepik z pamiątkami. Ponieważ wieża usytuowana jest w parku nie ma przy niej parkingu dla samochodów. Trzeba się więc do niej wybrać pieszo lub na rowerach. Warto dodać, że zabytkowa Wieża nie jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wieża Bismarcka Mrągowo

Mrągowo, ul. Brzozowa

Mapa google
ReklamaA1 - port 69