Zabytkowe mosty w StańczykachZabytkowe mosty w Stańczykach

Atrakcja poza szlakiem WJM
5 0 22815

Pozostałość ciekawej architektury komunikacji kolejowej w północnej części Mazur. W miejscowości Stańczyki możemy podziwiać potężne wiadukty nieczynnej linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy na odcinku 31 km. Architekturą oba mosty nawiązują do rzymskich akweduktów i są najwyższą tego typu konstrukcją w Polsce.

Mosty powstały w latach 1912-1918. Obiekty mają konstrukcję żelbetową, pięcioprzęsłową o równych łukach o wysokości 15 metrów. Są dla siebie bliźniacze. Zaprojektowali je architekci z Włoch.

Konstrukcja mostów charakteryzuje się doskonałymi proporcjami. Filary natomiast ozdobione są elementami wzorowanymi na rzymskich akweduktach w Pont du Gard. Dlatego oba mosty kolejowe nazywane są często „Akweduktami Puszczy Rominckiej”.

Warto wiedzieć, że dwa mosty w Stańczykach są jednymi z najwyższych tego typu obiektów w Polsce. Długość to 200 metrów a wysokość dochodzi do 36 metrów. Przecinają dolinę rzeki Błędzianki. Były częścią potężnej magistrali kolejowej łączącej Czersk z Litwą i przechodziła przez Mazury. Jednak w wyniku działań wojennych (I wojna światowa) tej potężnej inwestycji kolejowej zaniechano. Mosty stanowiły element lokalnej trasy kolejowej.

Obiekty nie ucierpiały w czasie działań II wojny światowej. Jednak wycofująca się z tych terenów Armia Czerwona zdemontowała tory. Tak pozostało już do dziś. Obecnie mosty stanowią jedynie atrakcję turystyczną. Śmiałkowie wykonują z nich skoki na linie (bungee). Obok obiektów znajduje się pole biwakowe i platforma widokowa. Oba obiekty wpisano do rejestru zabytków. Znajdują się na terenie prywatnym. Nowi właściciele planują w najbliższych latach wyremontować obiekty i wybudować obok nich hotel i restaurację.

Cennik

  • wejście na mosty jest biletowane – dorośli – 8 zł, dzieci – 5 zł
  • dzieci do lat 6 - bezpłatnie
Zabytkowe mosty w Stańczykach - zdjęcie
+ 59 zdjęć

Zabytkowe mosty w Stańczykach

Stańczyki

Mapa google
ReklamaA1 - port 69