jezioro Darginjezioro Dargin

Jezioro na szlaku WJM
7 0 17247
powierzchniapowierzchnia
3030 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
10,60 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
37,60 m
długośćdługość
10,10 km
szerokośćszerokość
5,60 km
linia brzegowalinia brzegowa
37,60 km

Szerokie i dość głębokie jezioro, które stanowi część kompleksu Mamry. Jeden z największych wodnych akwenów położonych na północ od Giżycka. Wymiary jeziora: powierzchnia 3030 ha, długość 10,1 km, szerokość 5,6 km. Jest stosunkowo głębokie – głębokość maksymalna 37,6 m, głębokość średnia – 10,6 m. Długość linii brzegowej wynosi 37,6 km. Powierzchnia lustra wody wynosi 3030 ha, natomiast powierzchnia wysp – 3,5 ha.

Jezioro Dargin nie jest samodzielnym akwenem. Wchodzi w skład rozległego kompleksu Mamr. Można tu dotrzeć poprzez połączone jeziora: Kisajno, Łabap, Dobskie i Kirsajty.

Linia brzegowa jeziora jest średnio rozwinięta. W większości porasta ją roślinność. Akwen ma sześć dopływów rzecznych. Dno jeziora jest nierównomierne, z licznymi płyciznami, rozległymi wypłyceniami śródjeziornymi oraz sporymi głębiami i rozległymi. Zejście z brzegu do jeziora jest natomiast łagodne. Dargin jest jeziorem o wysokiej klasie czystości wody. Na jeziorze znajdują się cztery małe wysepki. Największa z nich, Ilma znajduje się we wschodniej części, na pograniczu z jeziorem Łabap. Pozostałe - Kępy Poganackie leżą u południowo – wschodnich brzegów. Powierzchnia wysp wynosi 3,5 ha.

Jezioro to ważny szlak żeglugowy między Giżyckiem a Węgorzewem. Przepływamy je również w drodze do Sztynortu i na jezioro Dobskie. Z powodu otwartej przestrzeni występują tu silne wiatry. Podczas żeglugi trzeba również uważać na Głazy Sztynorskie – znajdują się na północnym brzegu, pomiędzy ukrytym w trzcinie wejściem do Kanału Sztynorckiego, a przejściem na jezioro Kirsajty, naprzeciw cypla. Na półwyspie Fuleda zlokalizowany jest rezerwat geologiczny głazów narzutowych. Natomiast na wschodnim brzegu półwyspu dzielącego Dargin od Mamr leży rezerwat torfowiskowy Mokre.

Południowy brzeg tego akwenu jest wysoki i stromy. Pozostałe są łagodnie wzniesione lub płaskie. Brzegi jeziora Dargin otoczone są lasami i łąkami.

Miejscowości położone nad Jeziorem Dargin: Kirsajty, Nowy Harsz, Pieczarki, Poganty, Róg Pierkunowski, Skłodowo i Sztynort.

Ryby występujące w jeziorze: leszcz, miętus, okoń, płoć, sieja, sielawa, szczupak, węgorz.

jezioro Dargin - zdjęcie
+ 190 zdjęć
ReklamaA1 - port 69
ReklamaA2 - Odysseya Yachts