jezioro Mikołajskiejezioro Mikołajskie

Jezioro na szlaku WJM
17 0 15245
powierzchniapowierzchnia
500 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
11,20 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
25,90 m
długośćdługość
5,80 km
szerokośćszerokość
1,60 km
linia brzegowalinia brzegowa
15,10 km

Jezioro leży na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, w dorzeczu rzeki Pisy. Z tym akwenem łączy się ciekawa ludowa legenda o przykuwaniu do jednego z pomostów Króla Sielaw. Jezioro Mikołajskie łączy się z trzema akwenami od strony południowej - z jeziorem Śniardwy przez cieśninę Przeczkę oraz z jeziorem Bełdany, a od strony północnej z jez. Tałty  (nad łącznikiem tych dwóch zbiorników znajduje się most. Warto wiedzieć, że aby przepłynąć pod tym mostem, trzeba położyć maszt).

Wymiary jeziora: powierzchnia 5 km2, maksymalna długość 5,8 km, szerokość 1,6 km, średnia głębokość ponad 11,20 m, maksymalna głębokość – prawie 25,90 m. Na zachodnim brzegu akwenu rozciąga się malowniczo Puszcza Piska. Na akwenie znajdują się trzy małe wyspy. Dwie z nich leżą na pograniczu z jeziorem Bełdany, a trzecia u północnych krańców akwenu. Dno jeziora jest urozmaicone, z licznymi głębinami. Zlokalizowane tu liczne zatoki świadczą o dobrze rozwiniętej linii brzegowej akwenu.

Głównym walorem jeziora Mikołajskiego jest unikalne połączenie z kilkoma innymi akwenami i rozbudowana infrastruktura portowa przy północnych brzegach. Tu prawie każdy większy pensjonat ma swoją przystań. Na jeziorze bez problemu można uprawiać różnorodne sporty wodne, najpopularniejsze z pewnością jest żeglarstwo. Położenie jeziora sprawia, że nie ma problemu z dostaniem się na inne akweny wodne korzystając tylko i wyłącznie z drogi wodnej.

W pobliżu jeziora Mikołajskiego odkryto bogate i doskonale zachowaną osadę z pierwszych wieków naszej ery. Odkopano ponad 1200 eksponatów, między innymi całe pracownie metalurgiczne, liczne zapinki, szpile i brosze. Odsłonięto całe jamy zasobowe, gdzie mieszkańcy osady z okresu wędrówek ludu przechowywali żywność oraz piece do wypału rudy darniowej. Osadę datuje się na I – V w. n.e.

W jeziorze występują takie ryby jak: leszcz, okoń, węgorz, sandacz i szczupak.

jezioro Mikołajskie - zdjęcie
+ 120 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Nowy Harsz