jezioro Probarskiejezioro Probarskie

Jezioro poza szlakiem WJM
1 0 12189
powierzchniapowierzchnia
206,90 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
9,20 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
31,00 m
długośćdługość
2,40 km
szerokośćszerokość
1,40 km
linia brzegowalinia brzegowa
9,47 km

Mazurski akwen położony niedaleko Mrągowa. Wody tego jezioro zaliczono do pierwszej klasy czystości. To z pewnością ściąga nad te wody amatorów wędkowania oraz nurkowania. Na południowym-wschodzie jezioro Probarskie graniczy z jeziorem Zjadłe. Oba akweny oddziela od siebie 100 metrowej szerokości pas lądu. Zbiornik o średniej głębokości 9,2 m. Natomiast maksymalna głębia wynosi 31 m.

W pobliżu jeziora znajdują się wsie: Kosewo, Nowy Probark i Probark. Tam można znaleźć wiele pensjonatów oraz kwater prywatnych i pola namiotowe. Jest tam też możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego – łodzie, rowery wodne.

Akwen jest bardzo łatwo dostępny dla turystów. Znajdziemy tu sporo miejsc do kąpieli oraz pomostów wędkarskich. Zjeżdżają więc tu miłośnicy wędkowania oraz nurkowania, skuszeni czystością wody oraz legendą o zatopionym skarbie w wodach akwenu. Nurkowie jednak wskazują, że jedyne co znaleźli na dnie, przynajmniej do tej pory, to beczki.

Zbiornik o rozwiniętej i urozmaiconej linii brzegowej i mulistym dnie. Posiada gęstą roślinność zanurzoną. Wokół brzegów występuje pas roślinności szuwarowej od 5 m do 60 m szerokości. Dominuje trzcina i pałka. Brzegi są wysokie i miejscami strome. Bezpośrednio nad wodą porośnięte olchą, brzozą i wierzbą.

Jezioro otoczone jest polami, łąkami oraz okolicznymi miejscowościami turystycznymi. Wypoczywając nad jeziorem Probarskim warto zobaczyć Mazurski Park Krajobrazowy a także atrakcje pobliskiego Mrągowa.

Najliczniejsze gatunki ryb występujące w jeziorze to: szczupak, lin, okoń, węgorz, sielawa.

jezioro Probarskie - zdjęcie
+ 40 zdjęć
ReklamaA1 - port 69
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina