jezioro Śniardwyjezioro Śniardwy

Jezioro na szlaku WJMJezioro zawiera dużo płycizn i kamieni
14 1 83590
powierzchniapowierzchnia
11340 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
5,80 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
23,40 m
długośćdługość
22,10 km
szerokośćszerokość
13,40 km
linia brzegowalinia brzegowa
64,50 km

Jezioro Śniardwy to największy akwen w Polsce, nazywany „mazurskim morzem”. Rozciąga się na terenie powiatów mrągowskim i piskim. Leży na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, w dorzeczu rzeki Pisy. Żeglarze powinni tam uważać na liczne skupiska głazów, które znajdują się pod powierzchnią wody. Jezioro jest dość płytkie i niebezpieczne.

Wymiary jeziora: powierzchnia 113,4 km2, maksymalna długość 22,1 km, szerokość 13,4 km, średnia głębokość 5,8 m, maksymalna głębokość 23,4 m. Akwen jest dość płytki. Na jeziorze znajdowało się 8 wysp, dziś już tylko dwie: wyspa Pajęcza oraz Czarci Ostrów (byłe wyspy Szeroki Ostrów oraz Kaczor są połączone groblami z lądem). Na tej ostatniej odnajdziemy pozostałości twierdzy z XVIII wieku. W czasach prehistorycznych było to miejsce pogańskiego kultu. Śniardwy obfituje też w zatoki, z czego dwie południowe - Warnołty i Seksty stanowią jakby oddzielne jeziora.

Jezioro Śniardwy ma połączenie z wieloma okolicznymi jeziorami (Tuchlin, Łuknajno, Mikołajskim, Roś, Białoławki i Tyrkło), poprzez które łączy się z Jeziorem Mamry tworząc razem Wielkie Jeziora Mazurskie.

Śniardwy posiadają dwa odpływy powierzchniowe - Kanał Jegliński, prowadzący do jeziora Roś i rzekę Wyszkę, wpływającą do jeziora Białoławki. Oba cieki mają przepływ regulowany (śluzą, jazem).

Nad Śniardwami jest mnóstwo atrakcyjnych pól namiotowych, ośrodków i portów (choć tych ostatnich jest stosunkowo mało, biorąc pod uwagę wielkość jeziora). Brzegi są stosunkowo niskie, zabagnione, porośnięte sitowiem i tatarakiem, co czyni je trudno dostępnymi. Miejscami strefa sitowia osiąga szerokość 200 m.

Jeziorem przepływają statki Białej Floty. Jeziora nie można lekceważyć. Panuje tu bardzo zmienna pogoda. Nad jeziorem wieją silne wiatry, przez co akwen jest niebezpieczny także dla doświadczonych żeglarzy. 21 sierpnia 2007 r. wiejący silny wiatr z prędkością dochodzącą do 130 km/h, czyli 12 w skali Beauforta poprzewracał oraz zatopił kilkadziesiąt łodzi. W wyniku śmierć poniosło 12 osób. Nawałnica trwała tylko 10 min.

Ryby występujące w jeziorze: leszcz, miętus, okoń, sandacz, sieja, sum, szczupak, węgorz.

jezioro Śniardwy - zdjęcie
+ 206 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina