Jezioro WarnołtyJezioro Warnołty

Jezioro poza szlakiem WJM
0 0 1800
powierzchniapowierzchnia
370,40 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
2,50 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
6,20 m
długośćdługość
5,07 km
szerokośćszerokość
1,22 km
linia brzegowalinia brzegowa
14,15 km

Jezioro Warnołty jest położone na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, na północny wschód od miejscowości Ruciane Nida, w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim. Jest długą, ponad pięciokilometrową zatoką Śniardw. Jezioro jest otoczone Puszcza Piską oraz łąkami. Jest to zbiornik o płaskich, podmokłych brzegach, otoczonych szerokim pasem zarośli krzewiastych wierzb i silnie podtopionych olsów, jest zabagnione w wielu miejscach. Jezioro to stanowi rezerwat florystyczny i faunistyczny, który chroni rzadkie gatunki roślinności torfowej i bagiennej.

Warnołty to rezerwat krajobrazowo- ornitologiczny, który zajmuje powierzchnię 338 ha. W rozległych trzcinowiskach wylęga się i bytuje wiele gatunków ptactwa błotnego, wodnego, a także drapieżnego.

Występują tu: łabędź niemy, czapla siwa, kaczka krzyżówka, perkoz dwuczuby, orzeł bielik, kania ruda. Ryby: leszcz, lin, okoń, płoć, szczupak, wzdręga.

Ciekawostki: Na środku jeziora jest zalesiona Wyspa Warnowska, porośnięta starodrzewem sosnowym. Na tym obszarze stwierdzono 38 gatunków lęgowych.

Jezioro Warnołty - zdjęcie
+ 17 zdjęć
ReklamaA1 - Ognisty Ptak Dzień Kobiet
ReklamaA2 - Tło Dla Mew