DobaDoba

Miejscowość na szlaku WJM
10 0 8722
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Wieś nad jeziorem dobskim w powiecie giżyckim (do Giżycka jest stąd 16 km), na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Najbliższym większym portem jest Sztynort. Samo jezioro Dobskie od 1976 roku jest rezerwatem i obowiązuje na nim strefa ciszy. 

Na wschód od Doby, w południowo wschodniej części jeziora Dobskiego leży wyspa Gilma, do której można zacumować tylko w wyznaczonych miejscach. Na wyspie znajdują się pozostałości pruskiego grodziska, które zamieszkiwali Galindowie. Badacze twierdzą, że Galindowie mogli tu mieszkać nawet do XIII w., a wyspa była siedzibą ostatniego wodza plemienia o trudnym do wymówienia imieniu -Izegups. Galindowie zostali podbici przez Krzyżaków, oni też na miejscu grodziska zbudowali małą warownię. Na ruinach tej warowni w XIX wieku wybudowano kaplicę, jej pozostałości możemy oglądać do dziś. O wyspie krąży wiele legend, np. o tym, że w księżycowe noce ukazuje się na niej wór z pieniędzmi. Niektórzy na Gilmie lokalizują czakram - miejsce o specyficznych właściwościach radiacyjnych.

Sama miejscowość Doba także ma bardzo ciekawą historię – została założona w 1496 roku, a jej pierwszym sołtysem był Polak – Jan Wojciech. Niedługo potem, w 1529 roku, wieś stała się własnością rodziny Schenk zu Tautenberg – wyjeżdżając z Doby w kierunku Giżycka znajdziemy odchodząca od szosy aleję lipową, która prowadzi do ruin kaplicy tego rodu. Rodzina Schenk zu Tautenberg zapisała się w historii Mazur jako ta, która w XIX wieku nie brała udziału w akcji germanizacyjnej i do miejscowych baronowie zwracali się po polsku, co odnotował historyk Wojciech Kętrzyński.

W Dobie oprócz mauzoleum i rozciągającego się wokół niego dawnego dworskiego parku znajduje się zabytkowy kościół z wyposażeniem z XVII w. oraz budynek szkoły zbudowany przed 1737 rokiem. Warto zwrócić uwagę także na budynek dawnej kuźni.

Wokół Doby jest sporo tras idealnych na spacery. Około kilometr na północ od wsi znajduje się grupa głazów narzutowych – jest to pomnik przyrody. W Dobie można wynająć kwaterę w gospodarstwach agroturystycznych.

Doba - zdjęcie
+ 19 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Nowy Harsz